Evropský parlament zamítl návrh na omezení používání pesticidů, který měl jejich aplikaci snížit do roku 2030 na polovinu. Jde skutečně o špatnou zprávu pro biodiverzitu, nebo o rozumné rozhodnutí?
Geologové na Vysočině testují nový přístroj, který dokáže přijímat signál magnetického pole. V budoucnu by mohl posloužit například k udržitelnému průzkumu hornin a půdy.
„V českých vrtech hladiny stále klesají, nacházejí se na historickém minimu, a tak nemůžeme říct, že by se pozitivní efekt stěny projevil i na českém území,“ řekl ředitel České geologické služby.
Podle ředitele České geologické služby Zdeňka Venery data, která Česko dostalo za první rok fungování stěny, dokládají, že bariéra zatím stanovená kritéria splňuje.
Svoji práci v Žernově na Náchodsku vrtaři dokončí, až dosáhnou hloubky 60 metrů. Vytěžené vzorky následně odborníci odvezou k dalšímu zkoumání, to potrvá řadu měsíců.
Polsko se zavázalo k dostavění podzemní stěny, která by bránila odtoku podzemních vod z českého území. Ta je ale předmětem sporů. Důvody popisuje právnička Petra Urbanová z organizace Frank Bold.
V takzvaném Lažáneckém žlebu jeskyňáři doposud evidují pouze tři jeskyně. Nově objevená jeskyně, která ještě nemá jméno, je tak ve žlebu teprve čtvrtou objevenou.
Jizerské hory ukrývají desítky suťových jeskyní. Přibližně osmdesát jich našli speleologové, kteří spolupracují s Českou geologickou službou. Příští rok některé z nich zmapují.
Během posledních 30 let se postupně zavíraly uhelné doly po celé republice. Důvody ukončení těžby byly podle něj především ekonomické. Výraznější útlum zaznamenalo černé uhlí.
Ještě před dvěma lety ČEZ tvrdil, že se do těžby lithia nezapojí. „Není to náš byznys,“ zaznívalo od společnosti. „Změnila se politická scéna, geologické podloží se určitě nezměnilo,“ říká Starý.