Odstřel medvěda na Valašsku? ‚Divoká prasata také běžně střílíme,‘ říká ekolog Storch
Zlínský kraj chce odstřelit medvěda, který se v regionu pohybuje už od září. Šelma není plachá a odvažuje se do blízkosti lidí. „Kraj ani neví, kam by zvíře v případě odchytu umístil,“ řekl v pondělí novinářům hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL). Problém v odstřelu nevidí ani ekolog David Storch z Univerzity Karlovy v Praze.
„Je to trochu bizarní, zejména když to srovnáme se Slovenskem, kde mají medvědů hodně a taky občas nějaký dělá potíže. A Slováci celkem neváhají takové zvíře zastřelit. U nás se vždycky vyskytne jeden medvěd a hned je kolem toho velké mediální haló,“ řekl Storch ve vysílání Českého rozhlasu Dvojka.
Mladé, asi čtyřleté zvíře se pohybuje po velkém území, k lidským obydlím ho přilákala dobrá úroda ovoce, potřebuje se vykrmit před zimou. Nejdříve se vyskytovalo na Vsetínsku, poté na Zlínsku, v posledních dnech zejména u Rajnochovic na Kroměřížsku.
Medvěd má na svědomí přes dvě desítky ovcí a další zvířata. Zabíjí je, ale nežere. V jeho trusu se našly jen bukvice, žaludy, byliny. Do nastražené pasti se zatím nechytil.
„Já osobně proto nemám problém s tím zastřelit ho,“ říká ředitel Centra pro teoretická studia Karlovy Univerzity a Akademie věd České republiky. Podle něho se - z bezpečnostních důvodů - stejně přistupuje i ke zvířatům, která se chovají nestandardně, v afrických safari parcích.
Zlínský kraj chce nechat odstřelit medvěda, který pustoší ovce. Policie nasadí termovizi
Číst článek
„Divoká prasata také běžně střílíme a považujeme to za jediný způsob, jak je regulovat. A medvěd nemá právo na život o nic víc, než divoká prasata,“ tvrdí Storch.
Myslí si, že je sice škoda, že jde o jedinou šelmu svého druhu na českém území, ale právě proto pro medvědí populaci u nás nic neznamená.
Medvědi se v česko-slovenském pohraničí vyskytují běžně, jde však o několik zvířat, o kterých lidé většinou ani neví. Na Slovensku je podle odhadů nyní asi 1200 medvědů.