Dramatické vyjednávání a střet s Dubčekem. Před 35 lety se Havel stal prvním porevolučním prezidentem

Před 35 lety se stal prezidentem Václav Havel. Prvního porevolučního prezidenta Československa zvolil paradoxně parlament plný komunistů. Volbě předcházela složitá jednání, protože ve hře byl chvíli třeba i muž roku Pražského jara 1968 Alexander Dubček. Komunisté tehdy dokonce přišli s návrhem, aby prezidenta volili občané přímo. To ovšem Občanské fórum, které přebíralo moc, odmítlo. Nechtělo riskovat, že tehdy málo známého Havla lidé nezvolí.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Václav Havel na návštěvě Evropské parlamentu v roce 1991

Prezident Václav Havel na návštěvě Evropské parlamentu v roce 1991 | Zdroj: Evropský parlament

„Milí přátelé, před chvílí jsem byl jednohlasně zvolen Federálním shromážděním za prezidenta Československé republiky,“ promluvil Václav Havel na balkónu nad třetím nádvořím Pražského hradu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslechněte si vzpomínkovou reportáž o tom, jak se Václav Havel stal před 35 lety prezidentem

Všechno ovšem začalo 10. prosince, kdy odstoupil komunistický prezident Gustáv Husák. Podle Ústavy měl parlament zvolit do 14 dnů nového prezidenta, a tak začala horečná vyjednávání.

Lidé to velmi bedlivě sledovali, jak vyplývá z tehdejší ankety Československého rozhlasu:

„Vím, že v novinách se píše asi o třech, Adamec, Dubček, Havel, ale jestli to nebude Havel, tak se dostaneme tam, kde jsme byli. To musí být jedině Havel, jinak je to ztracený zase.“

„Já myslím, že Dubček skončil v sobotu na Letný, všichni pochopili, že rok 1968 je dávno pryč.“

„Ne, pan Havel by měl dělat co doposud…“

Nejčastěji zmiňovaným konkurentem Václava Havla byl bývalý šéf komunistů z roku 1968 Alexander Dubček. Jeho jméno lidé stále znali, ale zástupci Občanského fóra ho důrazně odmítali.

Havel, nepředvídatelnost a svoboda. Poslechněte si celou přednášku Timothyho D. Snydera

Číst článek

Úplně ignorovat ho ale nemohli, a tak ho navrhli jako předsedu Federálního shromáždění. Navíc byl premiérem Slovák Marián Čalfa, prezidentem se tak měl stát Čech.

Dubček tedy řídil volbu Václava Havla, musel spolknout hořkou pilulku a jako první mu i blahopřál: „Přeju vám dlouhé roky života, pevné zdraví a radost z úspěchů naší společné práce pro rozkvět naší vlasti, pro trvalý a spravedlivý mír. Blahopřeji.“

Postoj lidí k Václavu Havlovi vystihla emigrantka, která přijela do Prahy a narazila na mikrofon redaktora Československého rozhlasu: „Já jsem v Praze poprvé po dvaceti letech, přeju vám všechno nejlepší, před rokem byl ještě zavřený a teď…“

Václav Havel splnil svůj slib a dovedl Československo ke svobodným volbám v červnu 1990. Nový parlament ho pak zvolil československým prezidentem podruhé a dvě funkční období byl i prvním prezidentem České republiky a to do února 2003.

Ľubomír Smatana Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme