Chiméra? Tu je lev, tamo koza - a copak se nám to šklebí vzadu? Had!
S historicky první chimérou přišli staří Řekové. Je známo, že to byli bujní fantastové, ale s tímhle bájným zvířetem to opravdu přehnali. Složili si je ze lva, kozy a hada - přičemž v některých textech to místo hada vypadá víc na draka.
Chimaira, jak se to zvíře jmenuje řecky, měla tři hlavy: lví, kozí a hadí. Možná byly vedle sebe, jak nám to sugeruje jedna rytina, spíše však byly rozloženy po celém těle. Ze lvího předku vyčnívala lví hlava, z kozího prostředku hlava kozí a vzadu, z konce ocasu, se šklebil had.
Chiméra
Přelud, falešná představa, cosi už na první pohled neskutečného, projekt, který nemá naději na uskutečnění. V hmotné podobě prý bývávala k vidění v Malé Asii.
Soužití těchto značně rozdílných prvků v jediném těle bylo nepochybně komplikované a nelze se Chimaiře divit, že si ulevovala hojným chrlením ohně.
Bylo to skutečně k zlosti, zvláště když uvážíme, že vzhled rodičů Chimairy byl mnohem méně výstřední. Matka, nymfa Echidna, byla nahoře ženou a jen dole hadem.
A otec Tyfon měl sice sto hlav a sto rukou, ale jako obr na to měl právo. (Tomu, že měl obrovitou oslí hlavu sahající ke hvězdám, hadí hlavy místo dlaní a že mu z očí šlehal oheň a z úst padaly rozžhavené skály, přece věřit nebudeme!)
S Chimairou se pokusili racionálně vyrovnat už antičtí autoři.
Prý kdysi žil pirátský kapitán Cheimarrhos. Měl ohnivou povahu a loď ozdobenou dvěma sochami: na přídi lev, na zádi had. Kde že je tu koza? Ve jméně. Cheimarrhos je odvozeno od chimaira (koza).
RČENÍ POD RENTGENEM
Achillova pata, medvědí služba, Potěmkinovy vesnice... Známá rčení, jimž každý rozumí. Ale víme, co se za nimi skrývá? A znamenají vůbec to, co dřív? Po jejich stopách se vydává Milan Slezák, zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu se zálibou v historii a filosofii
Nebo jiný výklad. V maloasijské Lýkii, kde se nestvůra údajně potloukala, byla sopka chrlící oheň. Její svahy měli v oblibě kozy a hadi, v jejích jeskyních žili lvi. Sopka se, jak jinak, jmenovala Chimaira.
Do spletitých úvah o původu Chimairy se však v antice pouštěl málokdo. Většina starověkých spisovatelů se tímhle prapodivným tvorem znepokojovat nedala. Vzali prostě na vědomí, že Chimairu zabil Bellerofontes, jenž k ní přiletěl na okřídleném Pegasovi, a zabývali se něčím prospěšnějším.