Snídaně, která zachvěla komunistickým režimem. Před 30 lety se Mitterand v Praze setkal s disidenty
Osm statečných a někdejší francouzský prezident François Mitterrand se před 30 lety sešli na snídani, která vešla do československých dějin. Mitterand byl vůbec prvním francouzským prezidentem, který přijel od rozpadu Rakouska-Uherska do Prahy. Jeho návštěva a setkání s disidenty významně přispěly k pádu totalitní moci v Československu.
Ještě před odletem do Prahy François Mitterand Československému rozhlasu řekl, že se chce sejít nejen s vládnoucími politiky země, ale i s opozicí. Pozvánku dostal francouzský prezident přímo od komunistické strany.
Jak před 30 lety probíhala snídaně s Mitterrandem? Příspěvek připravil Matěj Skalický
„Pro nás to byla úžasná podpora, protože on byl první hlava státu, která se s námi setkala. Byla to jeho jasná podmínka,“ vzpomínal před lety na Radiožurnálu Petr Uhl.
„My jsme tu byli na snídani a diskutovali jsme tak dlouho, že to jeho přijetí u Husáka bylo u půl hodiny později kvůli tomu, že jednal s námi.“
Disidenti jako podmínka
Kromě něj posnídali s Mitterandem na francouzském velvyslanectví také Rudolf Battěk, Jiří Dienstbier, Miloš Hájek, Ladislav Lis, Karel Srp, Václav Malý a Václav Havel.
Lidé tvrdí, že si to romantizujeme, ale listopad '89 byl neuvěřitelný, vzpomíná Rus na sametovou revoluci
Číst článek
„François Mitterand si jako podmínku návštěvy Prahy prosadil, že se setká i s disidenty, snídaně na francouzském velvyslanectví měla proto mimořádný význam pro uznání Václava Havla jako představitele opozice, a tak se vlastně o něm dozvěděl celý svět," řekl před dvěma lety Radiožurnálu Jack Lang, bývalý francouzský ministr kultury, jehož politická kariéra je výrazně spojena s Mitterandovým prezidentstvím.
Někdejší šéf Elysejského paláce má od roku 2015 v Palácových zahradách pod Pražským hradem bustu. Uctívá muže, jehož návštěva přispěla k tomu, že jen o den později - 10. prosince 1988 - se na Škroupově náměstí v Praze uskutečnila první povolená opoziční manifestace.
Byl to další milník na československé cestě od totality ke svobodě.