Vysílání ve formátu DVB-T o půlnoci ve středních Čechách a v Praze končí. Co přinese nová technologie?
Ve středu minutu před půlnocí začne postupné vypínání starého televizního signálu. Co vše diváky čeká s novým formátem DVB-T2, vysvětluje Lukáš Polák z webu Českého rozhlasu Digitální rádio.
V minulosti jsme používali analogové vysílání. Od roku 2011 došlo k přechodu na DVB-T, jde o digitální vysílání. Nyní nás čeká další přechod. Lukáš Polák říká, že přechod je nutný. „Musí se uvolnit pásmo 700 MHz. Je to pásmo, které budou do budoucna využívat mobilní operátoři například pro rychlý mobilní internet,“ upřesňuje.
Lukáš Polák z webu ČRo Digitální rádio radí, jak se prakticky připravit na nový vysílací standard DVB-T2.
K přechodu jsme se nerozhodli sami, jedná se o nařízení z Evropské unie. Nejzazším termínem je rok 2022. Z našich sousedních zemí na nové vysílání přešlo už například Německo nebo Rakousko.
Polák říká, že naladění se na stejný digitální signál bude mít za následek to, že někteří obyvatelé, kteří bydlí blízko hranic, se budou moci připojit třeba na polskou či rakouskou televizní stanici.
Daň za komfort i vysílání ve vyšší kvalitě. Devět otázek a odpovědí o vysílacím standardu DVB-T2
Číst článek
Pokud nebudou mít diváci sledující pozemní vysílání televizi, která zvládá vysílání DVB-T2 nebo patřičný set-top box, může se jim stát, že budou bez televize. Ti pražští a středočeští už od čtvrtečního rána.
Polák upozorňuje, že se to ještě nemusí týkat všech. „Na kanálu 53, který se vypíná, pojede ještě jeden vysílač, který je silný ve středních Čechách, takže je možné, že ani po středečním datu diváci o vysílání nepřijdou. Nicméně signál se jim pravděpodobně výrazně zhorší,“ uvedl.
Pozornost, která je okolo přechodu na vysílání DVB-T2, je podle něj adekvátní. Pozemní vysílání využívá totiž asi 60 % populace, přidává Polák data, která zveřejnil průzkum Nielsen admosphere.
Celý komentář si můžete poslechnout v pořadu Lucie Výborné.