V horku ochladí vzduch, v zimě lépe izolují. Brno jako první spustilo dotační program na zelené střechy
Brno jako první město v České republice spustilo dotační program na budování zelených střech. V rozpočtu je na to vyčleněno 20 milionů korun. Cílem je motivovat stavebníky k ekologičtějším řešením. O příspěvek můžou až do konce listopadu žádat vlastníci domů ze soukromé i veřejné sféry – za první dva dny to udělalo 10 žadatelů.
Jak zelené střechy ve městech ovlivňují mikroklima v okolí? Brno jako první město u nás spustilo dotační program na jejich budování. Poslechněte si reportáž
Střechy porostlé rostlinami v horku ochlazují vzduch v budovách, v zimě lépe izolují a zadržují srážkovou vodu.
Investovala do nich i jedna firma v Brně-Komárově a využila přitom zkušenosti ekologické Nadace Partnerství. „Máme velmi dobrou zkušenost, protože budova je přiizolovaná asi 35 centimetry. Tepelný komfort, který dávají stropní trámy, nám přivádí chladný vzduch,“ říká Českému rozhlasu Brno ředitel firmy Pavel Strašák. „Co se týče dešťů, tak tady máme kování, přepady do Ponávky. Nemusíme platit stočné a zase šetříme pro uživatele a dál.“
Nízkoenergetický dům, který využívá ekologické technologie, stojí ve Svatopetrské ulici v Brně. Jednou z jeho zvláštností je právě zelená střecha. I když rostlinky na ní jsou ještě drobné.
„Je to nově vysázené a dokonce se teď musely po zimě osadit nové, takže je tady 150 nových rostlinek. Jak jsou tady kaluže, tak jsme si znovu nechávali udělat přepočet od statika, že by se tam udělaly ještě zelené pásy,“ ukazuje na sousední střechu rozlehlé haly správkyně areálu Gabriela Hájková.
Neprodané oblečení či kosmetika se už nebudou ničit, rozhodli ve Francii
Číst článek
„Máme změřeno, že už 10 centimetrů pod povrchem je teplota i při letních extrémech minimálně o deset stupňů nižší než nahoře. Takže horní patra se nepřehřívají tak jako u normálních budov. Další efekt je zpoždění odtoku vody. Z těch tlustých střech neodtéká nic a z těch, které jsou tenké, odtéká voda se zpožděním,“ vysvětluje Miroslav Kundrata z nadace Partnerství.
Na přípravě programu se podíleli jako expertní poradci právě odborníci z nadace Partnerství. „S odborem životního prostředí jsme diskutovali nastavení systému, aby byl co nejjednodušší a co nejvíc motivační. Protože s některými dotačními tituly, které jsou příliš komplikované, jsou špatné zkušenosti a peníze se nečerpají. Tady naopak máme první signály, že zájem bude obrovský.“