Ondřej Bank je opět v pohodě

Při předolympijské zábavě, která tradičně spočívá v tipování, kdo všechno by mohl přivézt medaili, jeho jméno často nezaslechnete. V souvislosti s alpským lyžováním se mluví skoro výhradně o Šárce Záhrobské. O to milejší překvapení ale může Ondřej Bank českým fanouškům připravit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sjezdař Ondřej Bank na trati závodu SP v supekombinaci ve švýcarském Wengenu

Sjezdař Ondřej Bank na trati závodu SP v supekombinaci ve švýcarském Wengenu

Po zlomenině nohy z ledna 2008 chyběl Ondřej Bank mezi špičkovými lyžaři dvacet měsíců - tak dlouhá byla jeho závodní pauza. Vážné zranění přišlo necelé dva měsíce poté, co se Bank poprvé v kariéře postavil na stupně vítězů v závodě Světového poháru.

Obsadil třetí místo v superkombinaci, ve které má největší šance uspět i při nadcházejících olympijských hrách. A jelo se také v zámoří - v americkém Beaver Creeku. Vyvstává proto myšlenka, že by mohl Bank přivést z Vancouveru medaili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Olympijské portréty - Ondřej Bank

„Samozřejmě by to bylo pěkné. Ale světové lyžování je tak strašně vyrovnaný sport, že favoritem na zlato jsou maximálně dva-tři lidé. A zbytek má stejnou šanci. Může se stát cokoliv. Myslím si, že výkonnost na to je, ale jakým způsobem to dopadne nebo nedopadne, to se necháme překvapit," říká Ondřej Bank.

Úspěšná sezóna SP

Forma na to skutečně je! V první sezóně po návratu dokázal ve Světovém poháru už šestkrát bodovat, a to ve třech různých disciplínách. Ve švýcarském Wengenu skončil v superkombinaci sedmý.

Už teď Ondřej Bank posbíral více bodů než v kterékoli z minulých sezón Světového poháru. Vzhledem k umístěním před zdravotními problémy by se ale nemuselo jednat o velké překvapení.

„On už když se zranil, tak jezdil dobře. Měl dva měsíce super výsledky. Byl poprvé na bedně ve ‚svěťáku' a pravidelně bodoval ve slalomu. Nohu si zlomil ve svém nejlepším období, takže de facto jenom navázal na to, co bylo před dvěma lety," připomíná Tomáš Bank, Ondřejův bratr a zároveň trenér.

Tomáš Bank je také rád, že se nesnažili překotně vrátit k závodění. „Dobré bylo, že jsme vloni nespěchali. Najezdil hrozně moc kilometrů volně a na ne moc prudkých kopcích. A já si myslím, že si spravil techniku."

Superkombinace = naděje na medaili

Superkombinace se skládá ze sjezdu a jedné slalomové jízdy. Na minulých Hrách v Turíně se ještě závodilo v klasické kombinaci, která obsahuje o jedno slalomové kolo více. Ondřej Bank v ní skončil šestý, takže má na co navazovat.

Jeho výhodou může být i to, že si psychicky odpočinul a je po lyžování hladový. Kdo by totiž čekal, že se během loňské zimy bez lyžování soužil, toho Ondřej Bank rád vyvede z omylu.

„My jsme teď byli dva měsíce z domu, jenom na lyžích. Potom jsme byli tři dni doma a zase jsme dva měsíce na lyžích. Takže ono, když je to takto pět let za sebou, tak už je člověk hodně unavený," popisuje Ondřej Bank stálé lyžařské cestování.

Devětadvacetiletý závodník také přibližuje, jak trávil chvíle ‚nuceného' volna. „Je fakt, že já jsem se loni koukal celou zimu na televizi, na ‚svěťáky' a užíval jsem si to, že jsem nemusel. Koukal jsem na techniku a přitom jsem si jakoby užíval. Nemá cenu se s tím nějakým způsobem užírat."

A teď má Ondřej Bank chuť, formu i sílu. Jeho dny přijdou 16. února, kdy se jede superkombinace, a 21. února, kdy je na programu obří slalom, ve kterém se mu v této sezóně nebývale daří. V této disciplíně je ale konkurence mnohem větší.

Jan Kaliba, Mirko Vasić Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme