Kybernetické zvířátko jsme krmili a milovali. Fenomén Tamagoči slaví 20 let
Pečovali jsme o něj a krmili ho. Zvířátko ukryté v malém počítačovém vajíčku na řetízku ale mohlo i umřít. Tamagoči se před dvaceti lety dostalo na pulty obchodů v Japonsku. Kapesní počítač spustil v listopadu roku 1996 revoluci na trhu s hračkami. Fenomén Tamagoči ale pronikl i do hudebního průmyslu nebo třeba do světa videoher.
Pamatujete si Tamagoči? V malém kapesním počítači ve tvaru vajíčka žilo kybernetické zvířátko. Děti se pak o něj musely starat, jinak mohlo i umřít.
Zvířátko od dinosaura přes kočku až po kuře stačilo krmit, uklízet po něm a kontrolovat věk a váhu. Stačila na to jen tři nebo čtyři tlačítka.
Otcem této hračky je Japonka Aki Maita. Podle odhadů se kapesní hračky na řetízku prodalo asi 70 milionů kusů a v průběhu let 1996 až 2009 vzniklo více než 40 verzí Tamagoči.
Fenomén ale pronikl i do hudebního světa. Písnička s názvem Tamagoči od skupiny Sqeezer ovládla hudební stanice i noční kluby v roce 1997. O 10 let později nahrála stejnojmenný singl i japonská skupina Kigurumi.
Fenomén Tamagotchi ale pronikl i do videoher pro GameBoy a Nintendo. Malé barevné postavičky s velkýma očima se dočkaly i filmového zpracování. Poprvé se objevily na plátnech kin v roce 2009 ve Velké Británii ve filmu s názvem Tamagoči: The Movie.
Kapesní počítač na řetízku si mohou zájemci koupit ještě dnes. Retro věci totiž v letošním roce slaví velký návrat. Tamagoči tak prodávají některé slevové portály. Někde byl o ně dokonce tak velký zájem, že během dvou dnů se jich prodalo víc než tisíc kusů. Podobný zájem je ale třeba i otevírací nožík "rybička".