Šárka Záhrobská křtila výstavu fotografií
Šárka Záhrobská se v úterý vrátila na místo, kde v únoru vybojovala bronzovou olympijskou medaili ve slalomu speciál.
Ne že by česká lyžařka vyrazila v rámci přípravy do kanadského Whistleru, přenesla se tam jen v myšlenkách a pomohly jí k tomu fotografie. Coby její patronka totiž Záhrobská slavnostně zahájila výstavu momentek ze života hendikepovaných sportovců.
Šárka Záhrobská zpečetila zahájení výstavy tradičně - symbolicky pokropila jednu z fotografií šumivým vínem. Podobné zranění jako při stejné příležitosti před lety ve Špindlerově Mlýně bronzové medailistce z Kanady nehrozilo, šampaňské bylo už nalité ve skleničce.
Když splnila úlohu patronky, mohla si výtvory fotografa a trenéra hendikepovaných lyžařů Tomáše Lisého pozorněji prohlédnout.
„Fotografie jsou krásné. Nejsou to jen fotografie ze stupňů vítězů a sportovců s medailemi, ale je tam zachycena i řada emocí a to si myslím, že jsou ty nejkrásnější fotografie. Dá se říct, že je to první kontakt s handicapovanými sportovci,“ vyznala se Šárka Záhrobská a složila poklonu sportovcům, kteří musejí překonávat tělesný handicap.
„Sport je pro mě o velkých emocích a o vůli překonávat sama sebe a u handicapovaných sportovců musí být ještě ve větších měřítkách a mají pro mě jejich výkony velkou hodnotu. Není to ale jen o olympiádách, ale já obdivuji a podporuji vůbec handicapované lidi, kteří chtějí trávit volný čas sportem a velmi ráda bych jim k tomu napomohla.“
Záštita nad výstavou Tomáše Lisého, kterou můžete spatřit ve foyer pražského divadla ABC po celý červen a která bude následně putovat po celé republice, má být pouhým začátkem angažmá Šárky Záhrobské ve prospěch tělesně postižených sportovců.
Je to normální sport
Aspoň tak zněla neformální ústní domluva při rozloučení s mužem, který se stará o chod pražského Sportovního klubu vozíčkářů, fotografoval na paralympiádách v Pekingu a Vancouveru a teď svůj výtvor vystavuje.
„Šárka je unikátní osobnost ve sportu a v českém lyžování. Dosáhla dobrých výsledků, skoro bych řekl unikátních na české poměry. Je to člověk, kterého tahle myšlenka oslovila a může nám pomoc,“ vysvětluje Tomáš Lisý, proč zvolil pro patronaci svého projektu právě Záhrobskou. A k čemu že by měla tahle výstava sloužit?
„Určitě to má sloužit k tomu, jak získat finanční a sponzorské příspěvky na podporu naší činnosti. Nezastírám, že to je jedna z hlavních věcí, kterou si od toho slibujeme. Další, řekl bych skoro srovnatelný cíl je, že chceme ukázat lidem co sport handicapovaných je. Že to není nic speciálního, že je to normální sport s normálními lidmi, kteří sportují jen tak pro radost, nebo na vrcholové úrovni a že je to úplně normální věc.“
Pokud se během června do foyer divadla ABC nedostanete, můžete se o platnosti slov Tomáše Lisého přesvědčit i na webových stránkách Sportovního klubu vozíčkářů www.skvpraha.org/vystava .