V F1 jako závodník neuspěl, ale pak z ní Ecclestone udělal miliardový byznys
Světový šampionát F1 zažívá velkou revoluci. Po příchodu nového vlastníka, jímž je mediální společnost Liberty Media, totiž dochází i na změnu v čele společnosti Formula One Group. Legendárního Bernieho Ecclestona, jenž stál v čele nejsledovanější motoristické disciplíny od sedmdesátých let, střídá výkonný viceprezident 21st Century Fox Chase Carey.
Bernie Ecclestone se ve světě formule 1 poprvé objevil v roce 1958, kdy se jako závodník pokusil kvalifikovat na Velkou cenu Monaka. V tomto ohledu však neuspěl, takže se začal raději plně soustředit na to, co mu šlo nejlépe – na byznys.
Ecclestone se nejprve živil prodejem automobilů, ale F1 byl průběžně nablízku (byl třeba manažerem jediného posmrtného mistra světa Jochena Rindta) a v roce 1972 se do ní plnohodnotně vrátil. Tentokrát v roli majitele týmu Brabham.
Stáj vzrůstem malého Angličana sice sbírala vavříny, ale to bylo pro Ecclestona málo. Britský podnikatel rychle rozpoznal, že má F1 velký potenciál k tomu, aby se stala celosvětovou značkou a začala vydělávat peníze.
Zatímco nyní jsou vysílací práva na F1 velmi cenným artiklem, v sedmdesátých letech tomu tak ještě nebylo. A právě to chtěl Ecclestone změnit.
Ecclestone po 40 letech skončil v čele F1. Byl jsem sesazen, uvedl
Číst článek
V roce 1978 se stal Ecclestone šéfem Asociace konstruktérů F1 (FOCA) a u Mezinárodní automobilové federace si vyjednal, aby byl správcem televizních práv. Poté postupně zajistil, aby televizní společnosti začaly vysílat všechny závody, a ne pouze některé z nich. Zájem o F1 rostl i mezi fanoušky, díky čemuž se zvyšovala sledovanost a i cena televizních práv.
Důležitým mezníkem byl i rok 1981, kdy vznikla první takzvaná Concordská dohoda (od té doby jich vzniklo dalších šest). Jedná se o smlouvu, která mimo jiné upravuje i to, jakým poměrem se dělí zisky F1 mezi týmy, vlastníka marketingových práv a Mezinárodní automobilovou federaci. V posledních letech se jednalo o částky přesahující dvě miliardy dolarů.
Ecclestone sice již více než deset let nebyl majoritním majitelem F1, ale i tak zůstával výkonným ředitelem Formula One Group. Důvod, proč tomu tak bylo, byl jednoduchý. Ecclestone, který se narodil v roce 1930, i přes svůj pokročilý věk i nadále dokázal vydělávat seriálu peníze.
A to nejen pouze prostřednictvím vysílacích práv. Astronomické příjmy jím řízená firma získávala například i prostřednictvím poplatků, které organizátoři velkých cen platí za to, že se u nich mohou jet závody F1. Fanoušci F1 sice nelibě nesli, že mizely evropské podniky a nahrazovaly je exotické destinace v podobě Bahrajnu či Malajsie, ale to pro Ecclestona nebylo podstatné. Důležité bylo, že jsou tamní organizátoři (často napojení na tamní vlády) ochotni každoročně platit desítky milionů dolarů.
Tomu je nyní konec. Liberty Media, nový vlastník světového šampionátu, o služby britského obchodníka nestojí. Důvodem může být i skutečnost, že sledovanost F1 klesá a má problém získávat mladé fanoušky.