Sport bojuje o peníze obcí pocházející z hazardu

Sport přichází o peníze z hazardu a brání se. Vše souvisí se změnou tzv. loterijního zákona, který počítá jenom s tím, že se výnosy dělí jen mezi obce a stát. A sport tedy nemá své jisté.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

21. kolo první fotbalové ligy SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec, 17. března v Olomouci. Na zemi brankář Liberce David Bičík (vpravo) a Michal Ordoš z Olomouce (uprostřed), Lukáš Vácha z Liberce (vlevo)

21. kolo první fotbalové ligy SK Sigma Olomouc - FC Slovan Liberec, 17. března v Olomouci. Na zemi brankář Liberce David Bičík (vpravo) a Michal Ordoš z Olomouce (uprostřed), Lukáš Vácha z Liberce (vlevo) | Zdroj: ČTK

Zásadní změnu, kvůli které sport přichází o peníze, zapříčinila malá část zákona o loteriích, konkrétně paragraf 41, odstavec 3.

„To znamená, že odvody z loterií a jiných podobných her s výjimkou části odvodu podle odstavce 1, tedy kromě samotných těch výherních automatů, jsou ze 70% příjmem státního rozpočtu a ze 30% příjmem rozpočtu obcí. Sport už tam tedy opravdu nemá to své garantované. Sportovní lobby se teď snaží přemluvit obce, aby jim část těch peněz dávaly,“ vysvětluje redaktor Tomáš Kohout.

Jenomže ne všechny obce se chystají se samy od sebe přispět sportu. Jak zjistili reportéři Radiožurnálu z krajských redakcí, zase tak jasné a snadné to nebude.

Přehrát

00:00 / 00:00

O aktuální situaci ohledně peněz z hazardu, o které přichází sport, mluvil moderátor Jan Pokorný s redaktorem Tomášem Kohoutem

Starostka Jeseníku Marie Fomiczewová třeba řekla, že příjmy obcí zase nějak extrémně nenarostou, spíše budou stejné. Obcím totiž nezůstávají poplatky s loteriemi související. A na téma město a jeho podpora sportu uvedla:

„Neumím si představit, že by dokázalo za takovýchto okolností suplovat příspěvky, které napřímo zdejší provozovatel loterií a automatů dával.“

Mnohem větším městem je krajská Olomouc. Náměstek tamního primátora zodpovědný za ekonomiku Ivo Vlach z TOP 09 řekl, že v roce 2010, za který už jsou jasné údaje, šlo sportu 42 milionů, asi 80% z financí, které šly na veřejně prospěšné účely. Město jedná o tom, jak bude finance získané z hazardu využívat, ale do sportu by podle něj mělo jít méně.

„Když budu mluvit za sebe, myslím, že procento peněz, které budou na veřejné účely použity, by mělo být pro sport výrazně nižší. Nemělo by to být ani osmdesát, ani padesát procent. Dokonce si myslím, že by to mělo být hodnoceno spíš projekt od projektu – a ne vytvářet nějaké jednotné grantové schéma, kdy bude mít každá oblast garantované peníze.“

O nejvíce peněz tak přijdou dva olomoucké fotbalové kluby, třetiligový HFK a prvoligová Sigma Olomouc.

Tomáš Kohout, Jan Pokorný, Blanka Mazalová, Andrea Švubová, Tereza Jelínková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme