Síla čínského fotbalu roste. S financemi problém nemají, říká Pavel Nedvěd

Nejlepší hráče vídáme ve španělské, německé, italské nebo anglické lize a tou nejprestižnější klubovou soutěží je Liga mistrů. Mistrovství světa vyhrávají národní týmy z Evropy nebo Jižní Ameriky. Na takové pořádky jsou už desítky let zvyklí fotbaloví fanoušci, ale kdo ví, jak dlouho ještě budou platit. Po kvalitě a slávě touží stále silněji bohatá Čína, která usilovně loví trenérské i hráčské hvězdy. Současné i bývalé.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pavel Nedvěd při uvedení do Síně slávy českého fotbalu

Pavel Nedvěd při uvedení do Síně slávy českého fotbalu | Foto: Jaroslav Plašil | Zdroj: Český rozhlas

„Udělali velké přestupy. Ekonomicky mají velkou sílu a vím, že od nich mají nabídky třeba i Ibrahimović a další velká jména, aby tam šli,“ říká čerstvě 'ulovený' Pavel Nedvěd, který čínské lize podobně jako před tím David Beckham propůjčil tvář a jméno.

Že se ambasadory stávají bývalí hvězdní fotbalisté, může ukazovat i to, jak moc vážně to země s miliardou obyvatel s naplněním svých sportovních cílů myslí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Do budoucna je třeba s čínským fotbalem počítat, říká Pavel Nedvěd

„I když to bude chtít určitý čas, protože fotbal se nedá dělat ze dne na den, ale ekonomický problém oni nemají. Tím, že jich je strašně moc a že mají tu kvantitu, tak z ní kvalitu určitě vyberou. Do budoucna je s nimi potřeba počítat,“ odhaduje Pavel Nedvěd.

I když to zatím vypadá, že si minimálně v nejbližších letech bude muset Čína kvalitu kupovat, než že by si ji sama vychovala. A že budou stále mnohem častější přesuny Evropanů, Afričanů či Jihoameričanů na východ Asie než opačným směrem. Třeba v ženském týmu Slavie sice nastupuje čínská hráčka, ale že by v české lize pravidelně nastupoval čínský fotbalista, to zatím není moc reálné.

„I v Číně určitě bude docházet k rozvoji fotbalu a začnou se tam produkovat kvalitní hráči, ale to nebude otázka jednoho dne nebo nějakého krátkého období. V tuhle chvíli si myslím, že je reálnější obrácený směr,“ myslí si Jiří Plíšek, manažer fotbalové akademie pražské Slavie.

Již 60 let v červeno-bílém. Slávisté oslavují výročí návratu k tradičním barvám

Číst článek

Právě ta v Česku vytvořila díky partnerství se společností CEFC most mezi oběma zeměmi, po kterém by nyní mohli hráči odtud chodit za výhodnými podmínkami a později možná i velmi kvalitní soutěží.

Už v zimě se mluvilo o letním přesunu kanonýra sešívaných Milana Škody, vyloučeny nejsou ani další odchody třeba i díky výkonům na červnovém Euru. A jak už říkal Pavel Nedvěd, bude moc zajímavé sledovat letní přestupové období, protože může být novým pravidlem, že se ty největší transfery v nejbližší budoucnosti nebudou týkat předních evropských velkoklubů, ale těch čínských.

Jaroslav Plašil, Jakub Knoll Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme