Nemyslím si, že to je cesta, která by pomohla fotbalu, říká k bílým kartám kouč Miroslav Beránek
Fotbal s vyloučením na deset minut za nevhodné chování k rozhodčímu, možnost vystřídat během utkání až pět hráčů nebo zrušení červené karty za faul, po kterém následuje pokutový kop. Návrhy šéfa Evropské fotbalové unie Michela Platiniho nejsou úplně nové, přesto za dva týdny od zveřejnění v knize bývalého francouzského reprezentanta vyvolaly bouřlivé reakce.
Tak jako pokaždé, když chce někdo sáhnout na pravidla 150 let staré, konzervativní hry, kterou je fotbal.
„Pro naši generaci byl ten zásah dost vážný. Do té doby nás nikdo nenutil hrát nohama a všechno jsme řešili rukama. Z jednoho dne na druhý to jednoduše zakázali a museli jsme se přizpůsobit. Když si člověk vzpomene na ty začátky, tak těch chyb bylo hodně, byly z toho i situace, ze kterých padaly góly. Dnes už jsou brankáři v takové pohodě, že už je v této době nemůže nic překvapit.“
Vyloučení na 10 minut může vést ke zdržování hry, varuje fotbalový trenér Beránek, že by změna pravidel nemusela být k lepšímu
Někdejší brankář československé reprezentace Alexander Vencel, teď ve službách Mezinárodní fotbalové federace FIFA, musel během kariéry vstřebat jeden z mála vážných zásahů do podoby fotbalu.
Jemu i ostatním gólmanům pravidla zakázala chytat míč do ruky po přihrávce od vlastních spoluhráčů a tahle novinka je přinutila vybrousit hru nohama. O generaci starší Josef Jelínek zažil přímo na hřišti změny, které už přímo souvisejí s Platiniho návrhy.
Předseda UEFA navrhuje zavést bílou kartu jako napomenutí za kritiku rozhodčího nebo možnost vystřídat až pět hráčů.
Ještě v šedesátých letech se přitom hrálo bez karet i náhraníků.
„Fotbalisté, kteří nastoupili na začátku, museli odehrát zápas. Když nedohráli, nemohl nikdo střídat a hráli v deseti. Když jsme hráli my, tak se karty nedávaly. Rozhodčí napomínal ústně a pak si buď vzpomněl, že hráče napomínal nebo nevzpomněl, těch vyloučených tolik nebylo.“
Říká někdejší hráč pražské Dukly a vicemistr světa ze šampionátu v Chile, který svou první žlutou kartu v kariéře viděl až ve třiceti letech během angažmá v Nizozemsku.
„Rozhodčí mě vyháněl od balonu a vlámštinou se mě ptal, jestli tomu rozumím, že mám od toho balonu jít. Já říkal, že jo – já tobě rozumím, ale ty mně ne. Načež vytáhl žlutou kartu.“
Podle Platiniho si takové chování na hřišti žádá kartu bílou a desetiminutové vyloučení. Právě tenhle návrh předsedy UEFA se ve fotbalovém světě setkal s největším odporem. Kritiků je hodně, ale málokdo z nich může mluvit z vlastní zkušenosti jako třeba kouč fotbalové Slavie Miroslav Beránek.
Vyloučení na 10 minut může vést ke zdržování hry
„Když jsem hrál po skončení kariéry v Rakousku, tak tam byly modré karty, to bylo vyloučení na 10 minut. Nemyslím si, že to je cesta, která by pomohla fotbalu. V tu chvíli jeden tým, který bude v deseti, tak bude hrát tak, aby neinkasoval, může zdržovat,“ přemýšlí Beránek a odhaluje tak, že Platiniho nápad s vylučováním jen na část zápasu podobně jako v házené nebo hokeji není novinkou.
Stejně jako střídání až pěti hráčů, které už je i mezi dospělými v Česku v nižších soutěžích zaběhnutou praxí. A nový není ani jediný z Platiniho návrhů, kterému se vesměs tleská - zrušit automatickou červenou kartu za zmaření gólové příležitosti, po kterém následuje pokutový kop. O vymýcení tohoto dvojího trestu se ve fotbalovém zákulisí na nejvyšší úrovni hraje už pět let.