Většina aktivních lidí prochází virem bez problémů, říká lékař Sáblíkové. Pro lepší imunitu radí vitamín D

Sportovci, včetně těch amatérských, mají při nákaze nemocí Covid-19 často bezpříznakový nebo lehký průběh. Pomáhá k tomu zvýšená imunita, kterou si právě pravidelným pohybem vybudovali.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doma se dá posilovat s činkami, ale také s vlastní vahou.

Doma se dá posilovat s činkami, ale také s vlastní vahou. | Zdroj: Profimedia

„Víme, že aktivní pohyb funguje jako prevence těchto onemocnění. Myslím si, že amatérští sportovci, kteří aktivně sportují, jsou na tom na startovní čáře u onemocnění lépe,“ říká lékař Jaroslav Grödl, který se mimo jiné stará i o zdravotní stav olympijské vítězky Martiny Sáblíkové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak posílit imunitu před koronavirem? Dozvíte se v příspěvku Petra Kadeřábka

Podobný pohled má i výživový a kondiční poradce některých českých olympioniků, včetně Lukáše Krpálka.

„Současný stav poukazuje na to, že 90 a možná i více procent lidí, kteří virem procházejí bez problémů, či nějakým rozumným způsobem, jsou aktivní. U sportovců je imunita takto přirozeně vyvinutá,“ říká Krpálkův poradce Pavel Provázek.

Kromě pravidelného pohybu pomáhá tělu zvládnout nákazu virem, včetně koronaviru, i dostatek vitamínu D v těle.

‚Extrémně důležitý‘ hormon

„Vitamín D zvyšuje imunitu ve všech parametrech, je pro její funkci důležitý. Bez něj imunita nebude kvalitně fungovat. Plošně jako prevenci Covidu-19 však doporučit nemohu, ale v posledních letech se ukazuje, jak je vitamín D velmi důležitý,“ popisuje Grödl a dále vysvětluje:

„Dnes už víme, že to není vitamín, ale hormon. Je s námi v biologii 750 milionů let. Je to tedy velice stará molekula, tudíž bude asi extrémně důležitá. Obecně tedy doporučuji vitamín D jako suplement každému, sportovec, nesportovec,“ myslí si Jaroslav Grödl.

Do těla se vitamín D dostane hlavně kůží ze slunečního záření, ale také z mléka nebo tučnějších ryb. Nebo právě vitamínových doplňků.

„Samotná látka nezpůsobí to, co bychom chtěli. Vždy je to o tom, že spektrum vitamínů ale i třeba, které se toho také účastní, by mělo být větší. Jde i o vyváženost stravy. Určitě by se lidé neměli spoléhat na to, že existuje kouzelná tableta,“ umívá se Pavel Provázek a doporučuje řídit se hlavně zdravým rozumem.

Petr Kadeřábek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme