Rusové budou žádat o vydání bývalého šéfa antidopingové kanceláře, ten nyní žije v USA
Rusko bude usilovat o vydání bývalého šéfa moskevské antidopingové laboratoře Grigorije Rodčenka, který svědčil o systematickém dopingu v Rusku a při olympijských hrách v Soči. Promluvil loni v květnu po přestěhování do Spojených států amerických. O plánované žádosti o vydání informovali ruští vyšetřovatelé.
Bližší podrobnosti neuvedli, takže není jasné, jak by se mělo případné vydání uskutečnit. Rusko a USA totiž nemají uzavřenou smlouvu o vydávání osob.
Rodčenko v zámoří otevřeně hovořil o tom, jakým způsobem se v ruském sportu systematicky používaly nedovolené podpůrné prostředky a jak se při ZOH 2014 v Soči manipulovalo se vzorky, aby nebyl odhalen doping domácích sportovců.
Tato podezření nyní vyšetřují dvě komise Mezinárodního olympijského výboru. Kvůli údajným podvodům při hrách v Soči byli minulý týden doživotně diskvalifikováni z olympijských her běžci na lyžích Alexandr Legkov a Jevgenij Bělov. Závodníci s tím nesouhlasí a chtějí se bránit.
WADA povolila Rusku, aby se podílelo na dopingových kontrolách
Číst článek
Také ruští vyšetřovatelé nadále sveřepě odmítají, že by v zemi docházelo k dopingovým podvodům.
"Argumenty nezávislého odborníka WADA McLarena ohledně zaměňování pozitivních dopingových testů za negativní v antidopingové laboratoři v Soči při zimních olympijských hrách byly vyvráceny stejně jako existence státního dopingového programu v Rusku za účelem, aby sportovci vyhráli co nejvíce medailí," tvrdí v aktuálním prohlášení.
Mezinárodní olympijský výbor plánuje, že vyšetřovací komise zabývající se systematickým dopingem v Rusku a proviněními ruských sportovců na hrách v Soči dospějí ke konkrétním závěrům v následujících týdnech. Rozhodnutí MOV ohledně účasti ruských sportovců na únorové olympiádě v Pchjongčchangu by mělo padnout v prosinci.