‚Velice důležité je provedení.‘ Mistr Evropy v kulturistice radí, jak správně provádět shyby
Posilujete jimi paže, předloktí, záda i břicho. Řeč je o shybech, které patří mezi nejnáročnější cviky s vlastním tělem.
V knížkách Jaroslava Foglara jste splnili bobříka síly, když jste udělali na hrazdě pět shybů... Jak správně provádět jeden z nejnáročnějších cviků s vlastním tělem popsal mistr Evropy v klasické kulturistice Boris Orava.
I když se tento komplexní cvik nejlépe provádí na hrazdě, kterou nejčastěji najdeme v momentálně zavřených posilovnách, můžeme si ho dopřát i v této složité době.
Venku i doma
Shyby můžeme dělat venku na větvích stromů, na klepadlech na koberce případně se dá pořídit hrazda, kterou si namontujete mezi futra. Díky shybům totiž posilujete celou horní polovinu těla především záda a paže.
„Velice důležité je provedení. Pokud správně držíme postavení pánve a aktivujeme břicho, velice efektivně posílíme také břišní svaly, střed těla a také zádové svaly. Mezilopatkové svaly se při striktním provedení lépe aktivují.“
Vysvětluje renomovaný fitness kouč Boris Orava. Striktním provedením myslíme shyb, který děláme pomaleji a v celé délce rozsahu. Z natažených paží se snažíme přitáhnout hrudník k hrazdě. Co se týče úchopu existuje několik variant.
„Pokud shyby provádíme podhmatem, zhruba na šířku ramen, posílíme svaly paže a biceps, široký sval zádový a mezilopatkové svaly. Nabízí se ale více variant, třeba provedení nadhmatem, která zase více posiluje předloktí,“ upozorňuje Orava.
Podhmat a nadhmat
Další variantou jsou třeba shyby s širším nebo neutrálním úchopem, a pro pokročilé se zátěží. Celkově jde o skvělý cvik, který má kromě posílení svalů i další benefity.
„Vytvoříte skvělé a intenzivní a vysoké zatížení horní poloviny těla bez komprese páteře, takže shyby jsou bezpečnější, než jiné cviky, ale provedení je náročnější a ne každý ho zvládne.“
Pro mnoho lidí tak může být náročné udělat i jeden shyb. V takovém případě si můžeme vypomoci gumou, kterou přivážeme k hrazdě a díky které nepřitahujeme celou svoji váhu. Případně lze na hrazdu vyskočit a pomalu se spouštět dolů. Pro posílení rukou se pak vyplatí dělat i kliky nebo tzv. kliky na bradlech, kterým se v angličtině říká dips.