Beckhamův klub je v problémech, Inter Miami nefunguje po sportovní ani finanční stránce
Když v roce 2018 zakládal bývalý anglický fotbalista David Beckham klub Inter Miami, zdálo se, že americkou Major Soccer League obohatí další kandidát na boj o titul. Od doby, co se Miami objevilo v první lize, se ale tento potenciál nedaří naplnit, Beckham a spol. totiž musí řešit jeden problém za druhým.
„Založili jsme značku, ne tým,“ zní všeříkající citace nejmenovaného zdroje z vedení klubu, který promluvil pro web The Athletic.
Higuaínův divoký debut v zámoří. Nejprve trefil nůžkami tyč, pak nedal penaltu a skoro se popral
Číst článek
Pomalé začátky
David Beckham po konci hráčské kariéry aktivoval klauzuli ze své smlouvy v MLS, která mu dovolovala nejvyšší americkou fotbalovou soutěž rozšířit o nový klub. Jeho a spoluvlastníky franšízy Marcela Claureho a Jorgeho Mase následně čekal složitý úkol celou operaci rozeběhnout. Často se zdálo, že na „FC Beckham Miami“ už nedojde, po šesti letech bývalý anglický reprezentant však vznik klubu dotáhl do zdárného konce.
Ta největší výzva ale byla stále před ním - sportovní stránka klubu. Inter Miami měl před sezonou sice soupisku plnou hráčů, ale neměl trenéra. Zájem o velká jména jako Roberto Martinez nebo Patrick Vieira se přetavit v podpis smlouvy nepovedlo a nový klub nakonec převzal Uruguayec Diego Alonso.
Miami nemohlo zažít složitější vstup do MLS. Pandemie koronaviru soutěž v březnu 2020 pozastavila a po návratu na trávníky se hráčům nedařilo. Interu navíc sházely důležité posty uvnitř klubu - v začátcích debutové sezony Miami nemělo viceprezidenta finančního sektoru, projektového manažera konstrukce stadionu a tréninkového hřiště či velkou část účetního oddělení.
Efekt Messi ovládá Paříž. Téměř milion prodaných dresů, skokový nárůst followerů a gesto od Ramose
Číst článek
Marketing nového klubu rovněž neběžel podle představ, což reflektuje fakt, že Inter Miami dodnes nemá sponzora na dresu. Nový klub ve své první sezoně nakonec skončil na 19. místě z 26 s pouhými 7 výhrami z 23 zápasů.
Drahé posily a soudy
„Nebudeme podepisovat velká prestižní jména, která budou mít dvakrát vyšší plat než kdokoliv v historii ligy. To není realistické,“ řekl pro MLSsoccer.com v létě 2020 sportovní ředitel Paul McDonough.
O měsíc později v Inter Miami podepsal francouzský mistr světa Blaise Matuidi a následně útočník Gonzalo Higuaín z Juventusu. Klub se odvrátil od strategie sázet na mladé hráče a začal spíše připomínat tým LA Galaxy z dob, kdy v něm hrával právě Beckham. Trenérského postu se zhostil Phil Neville, jeho bývalý spoluhráč z Manchesteru United
Tyto kroky ale k úspěchu Miami nevedly, spíše naopak. Po dvanácti odehraných zápasech se Beckhamův mančaft krčí na 12. místě Východní konference, dvě místa ode dna. Na tým se navíc valily další problémy.
Inter Miami dostal v červenci pět gólů od New England Revolution
Na začátku roku 2021 totiž uspěl u floridského soudu italský Inter Milán, podle kterého je „Inter“ celosvětovým synonymem pro jejich tým. Ačkoliv Beckham a spol. zřejmě nebudou muset Miami přejmenovat, mohl by jim tento spor ublížit v šíření své značky a příjmů z klubového zboží.
Další rána přišla v květnu téhož roku. Vedení MLS udělilo klubu pokutu 2 miliony dolarů, jelikož v případě smlouvy Blaise Matuidiho porušil pravidla o platovém stropu. McDonough byl suspendován a klubový šéf Jorge Mas dostal pokutu 250 000 dolarů.
„Chceme do klubu vštípit DNA, které bude součástí akademie, zaměstnanců, fanoušků a hráčů. Je to o tvrdé práci, angažování velkých hráčů a vychovávání mladých talentů. Není to jen o týmu na hřišti, musíme fungovat jako klub,“ vyhlásil před sezonou Beckham.
Jeho vize se zatím naplnit nepodařila a Inter Miami zřejmě brzký útok na nejvyšší příčky nečeká. Organizační a finanční problémy jdou ruku v ruce s neuspokojivými výkony hvězdných hráčů, klub tak zřejmě bude muset šetřit. Je tak možné, že i v příštích letech se bude pohybovat u dna tabulky MLS.
Inter Miami do týmu letos investoval nejvíce ze všech klubů MLS