Je vidět, že naše atletika jde trochu do kopru, hodnotí koulař Staněk mistrovství světa

Poprvé v historii samostatné České republiky nepřivezla atletická reprezentace z mistrovství světa medaili. Nejlepší umístění brali v katarském Dauhá překážkářka Zuzana Hejnová a oštěpař Jakub Vadlejch, kteří skončili shodně pátí.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tomáš Staněk před hodem

Tomáš Staněk před hodem | Foto: ASC Dukla Ivana Roháčková

Jan Netscher nastoupil do funkce šéftrenéra Českého atletického svazu před světovým šampionátem v Kataru a jednalo se pro něj tak o první ostrou zkoušku. Na akci padaly desítky národních rekordů, bohužel drtivá většina Čechů neměla vrcholnou formu a mnoho dalších, kteří by měli táhnout reprezentaci po Špotákové nebo Hejnové, dokonce ukončilo kvůli zranění sezónu předčasně.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příčiny neúspěchu atletické reprezentace. Více v příspěvku Jakuba Marka

„Musíme se připravit zdraví tak, abychom sem odjížděli v plné formě a předvedli nejlepší výkony z celé sezony. To se povedlo třem, čtyřem závodníkům, ale to je zkrátka málo,“ posteskl si na Radiožurnálu Netscher.

Možnou příčinu neúspěchu vidí ve zdravotním stavu některých atletů. „Mluvil jsem s týmem o preventivních prohlídkách, ale v poslední době se stalo takovým zvykem, že zdraví je jakoby dobrovolná záležitost,“ trápí někdejšího kondičního trenéra.

Netscher by chtěl změnit systém zdravotních prohlídek z dobrovolných na povinné a to je otázka spolupráce mezi atletickým svazem, resortními středisky a trenéry.

Oštěp nečekaně vyhrál Peters z Grenady, Vadlejch byl pátý. Čeští atleti z Dauhá odjedou bez medaile

Číst článek

Desátý koulař z Dauhá Tomáš Staněk by byl rád, kdyby byla česká atletika obecně více centralizovaná. „Jsou tam takové bubliny. Každý trénuje na sebe a nikdo se nechce s nikým hecnout. Je vidět, že naše atletika jde trochu do kopru,“ nebral si servítky český rekordman ve vrhu koulí.

S tím šéftrenér českých atletů částečně souhlasí a navrhuje, co by se mělo změnit. „Je zapotřebí dát trenéry dohromady, aby ti závodníci, kteří spolu trénovat chtějí, tak aby jim to trenéři umožnili. Tím pádem bychom i ušetřili peníze za sparingpartnery a můžeme je investovat do závodníků,“ říká Netscher.

Česko asi nikdy nebude už kvůli fyzickým dispozicím atletů a počtu obyvatel vozit tolik medailí jako Spojené státy, ale první šampionát bez medaile a 42. místo v pořadí jednotlivých zemí, je před olympijskými hrami v Tokiu dostatečnou výstrahou.

Jakub Marek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme