Běžkyně Lurdes Gloria Manuel se připravuje na první rok ryze v dospělé atletice. Uplynulá sezona pro ni byla v mnohém přelomová. Na trati 400 metrů se stala juniorskou mistryní světa.
Z českých sedmibojařů si po prvním dnu vede lépe Vilém Stráský, který je se ziskem 3328 bodů průběžně osmý. Atletický šampionát pokračuje nabitým programem v neděli.
Soutěž oštěpařek na mítinku v Bruselu ovládla japonská mistryně světa Haruka Kitagučiová, když vyhrála osobním rekordem 67,38 metru. Ogrodníková skončila na pátém místě s výkonem 60,18 metru.
Česká atletika zažila rozhodně i úspěšnější šampionáty, ale kromě zisku dvou cenných kovů jsou příslibem do budoucna i výkony překážkářky Nikolety Jíchové nebo sprintera Ondřeje Macíka.
„Je skvělé, že všech pět velkých medailí mám za výkony 86,70 a dál. V historii bývaly medaile i za 82 nebo 83 metrů. Značí to, že soutěže jsou vždy velmi kvalitní,“ chválí si český oštěpař.
Česká atletika si z Budapešti odveze dvě bronzové medaile. Na smíšenou štafetu 4x400 metrů navázal český oštěpař. Svěřenec Jana Železného ve finále hodil 86,67 metru.
Mezi osmičku nejlepších se atleti Matěj Krsek, Pavel Maslák, Vít Müller a Patrik Šorm na rozdíl od loňského šampionátu v USA nedostali, přestože v Maďarsku výkonem 3:00,99 vylepšili národní rekord.
Američané tradičně na světových šampionátech disponují velkou sprinterskou silou, ale za posledních 15 let získali zlato jen jednou - v roce 2019 a Lyles s Christianem Colemanem byli i tehdy při tom.
„Hodně pomáhal led na hlavě i za dresem. Hezky to chladilo. K dispozici bylo asi pět ‚občerstvovaček‘, takže to bylo suprově udělané,“ popisovala boj s horkem česká reprezentantka.
Česká atletka Moira Stewartová závod dokončila s časem 2:34:02 jako sedmá nejlepší Evropanka. V Budapešti zažila premiérový start na mistrovství světa.
Kitagučiová se připravuje primárně v Domažlicích pod vedením českého trenéra Davida Sekeráka. Už loni v Eugene získala na mistrovství světa bronz. Letos si posledním hodem zajistila zlato.
Jacksonová zároveň obhájila zlato z 200 metrů z loňského mistrovství světa. Stejný úspěch se povedl i Lylesovi, který v Budapešti navázal na zlato ze stovky.
Dvaatřicetiletý český reprezentant živí naději na zkompletování medailové sbírky z mistrovství světa. Po úspěšné kvalifikaci bude o titul z Budapešti bojovat v nedělním finále.
Český oštěpař se může těšit na finále, které je v Budapešti v nedělním večerním programu. Vadlejch druhým pokusem dlouhým 83,50 metru překonal o půl metru kvalifikační limit.
Jíchová v semifinále zaběhla čas 55,01, čímž o devět setin vylepšila svůj čas z rozběhu. Olympijský limit 54,85 tak zatím nesplnila a letenku do Paříže ještě jistou nemá.
Jíchová postoupila do semifinále mistrovství světa díky skvělému finiši v rozběhu, kdy přesprintovala Maročanku Enáddiovou. Semifinále je na programu v úterý od 20.25.
Petržilková byla ve svém rozběhu 3., čímž si zajistila postup do semifinále. Vondrová o jednu příčku za přímým postupem zaostala, ale díky svému osobnímu rekordu postoupila na čas. Matěj Krsek vypadl.
Staněk hodil svým nejdelším pokusem 20,41 metru, což na postup mezi nejlepších 12 nestačilo. Naopak smíšená štafeta čtvrtkařů se probojovala do finále.
Staněk bude chtít na světovém šampionátu navázat na bronzovou medaili, kterou získal loni na mistrovství Evropy v Mnichově. Limit pro postup do finále je 21 metrů a 40 centimetrů.
Devětadvacetiletá běžkyně si dopřává krátké tréninkové volno, její myšlenky už se ale upínají k přípravě na letní venkovní sezonu. Jejím vrcholem by mělo být mistrovství světa v Budapešti.
„Nejlepší mistrovství světa všech dob,“ hlásil na sociálních sítích oficiální účet šampionátu. V tu chvíli uteklo jen pár minut od fenomenálního triumfu Švéda Armanda Duplantise.
Jiří Sýkora byl absolutně nejlepší v hodu diskem, po němž se dostal dostal do nejlepší desítky. V následném skoku o tyči mu ale při jednom z pokusů praskla tyč a Sýkora dokončil soutěž se zraněním.