Zákaz terminálů v Ostravě lidé vítají. Pro jiné ale bude znamenat ztrátu práce
Prohrát sto korun za tři minuty - i tak vypadá nerovný souboj hráče s videoterminálem. V ostravského herně však nyní, po verdiktu Ústavního soudu, který obcím usnadní boj s hazardem, panuje velká nervozita.
V ostravské herně, jejíž výlohy jsou polepeny tak, aby nebylo vidět dovnitř, stojí devět videoloterijních terminálů.
„Tak budu bez práce, když nám to zruší,“ krčí rameny žena, která obsluhuje hernu v centru města.
V potemnělé místnosti svádí nerovný boj s terminálem muž se silnými dioptrickými brýlemi. Za tři minuty zde prohrál sto korun. Muž nemá zaměstnání a přiznává, že je přihlášený na úřadě práce. Prohraných peněz mu líto není, práci si prý sežene.
Jaký bude mít dopad nález Ústavního soudu o přesunutí kompetencí ve věci hazardu na obce, zjišťovala v Ostravě Andrea Čánová
Blikající krabice se vepsaly do osudu nejedné rodiny na Ostravsku.
„Mně osobně herny rozbily jedno manželství, takže já jsem klidně za jejich zavření úplně,“ ví o tom své i žena, která si nepřeje být jmenována. Její muž prohrával peníze, až se situace stala neúnosnou. Ze svého bezprostředního okolí zná více podobných případů.
Města, která proti hazardu dlouho bojují, teď po verdiktu Ústavního soudu mají strach, že ministerstvo financí bude povolení rušit pomalu.
„Ministerstvo bude tvrdit, že technicky není možné, aby v celé České republice ty desetitisíce povolených přístrojů ze dne na den zrušilo,“ říká Lucie Balcarová z bohumínské radnice.
Paní Gabriela, která prochází kolem herny, je pro rychlý postup. Podle ní by se místo herny hodila spíše pekárna nebo obchod s dětským zbožím.
Podle dvaačtyřicetiletého Rudolfa Chovance, který sám holduje od časů vojny mariáši, hazard k dělnickému městu od nepaměti patřil. Hrací automaty, to je ale něco jiného: lidé na nich podle něj prohrávají velké sumy a často pak nemají na jídlo.