Vojenští psovodi z Grabštejna odmítli v Afghánistánu hlídkovat. Teď stojí před soudem

Psovodi odmítli v Afghánistánu poslechnout nadřízeného a skončili za to v Liberci u soudu. Dva vojenské kynology z veterinární základny na Grabštejně žalobkyně viní z toho, že odmítli hlídkovat se zbraněmi a svými psi.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Do Prahy se 26. srpna z Afghánistánu vrátili příslušníci 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu české armády působící v provincii Lógar

Do Prahy se 26. srpna z Afghánistánu vrátili příslušníci 9. jednotky Provinčního rekonstrukčního týmu české armády působící v provincii Lógar | Foto: Tomáš Junek | Zdroj: ČTK

„Jsou obžalováni ze spáchání přečinu neuposlechnutí rozkazu, kterého se měli dopustit v květnu 2011 v provincii Lógar,“ vysvětlila obsah obžaloby státní zástupkyně Jana Býmová. První z psovodů měl podle obžaloby odmítnout rozkaz, kdy se měl během hodiny připravit se psem na hlídání vymezeného prostoru.

„Následně měl odmítnout splnit úkol spočívající v provedení pěší hlídky v nočních hodinách,“ doplnila Býmová. Druhý psovod taky podle žalobkyně neuposlechl rozkaz svého nadřízeného. Ten to ale odmítá.

Přehrát

00:00 / 00:00

Soud s vojenskými psovody z Grabštejna sledovala redaktorka Ivana Bernáthová

„Držel jsem se vojenských předpisů, které mi ukládají, že pokud po mě někdo bude chtít strážní službu, tak musím být poučený, musí mi k tomu dát podmínky – to znamená musí mi říct co mám dělat, jak to mám dělat, co mám ovládat a musí mě k tomu proškolit,“ vysvětlil soudu.

‚Neexistuje univerzální voják‘

Obžalovaný kynolog tvrdí, že odmítl výzvu, ne rozkaz, který neměl patřičné náležitosti. Vysvětlil, že to udělal proto, aby zodpovědně chránil ostatní vojáky. Podle něj neexistuje univerzální voják. Kdyby chtěl parašutistu, přihlásil by se k parašutistům a ne k vojenským kynologům.

„Pokud mě ten člověk neproškolí, tak zbraní, která je 12,7, což ani není normální vojenská pěchotní zbraň, je to speciální zbraň, kterou ve 2. světové válce sestřelovali letadla. Takže jsem v podstatě s touto zbraní ani neměl co dělat,“ obhajoval se.

Grabštejnští psovodi nejsou podle druhého obžalovaného kynologa určeni pro strážní službu, ale pro vyhledávání výbušnin. V kleku přitom i předvedl, jaký problém představuje, když má zároveň střílet a ovládat psa: „Pokud si psovod, to ví každý, kdo psa má, klekne, tak ten pes si nemyslí, že se jde střílet, ale že si jdeme hrát. Takže po mě začal skákat a nechápal, že si nejdeme hrát,“ řekl.

Na základně českého rekonstrukčního týmu v Logaru | Foto: Ministerstvo obrany ČR

Strach o bezpečnost násobil i fakt, že Talibanci údajně vypsali na likvidací psů zvláštní odměny. Vyslýchaní parašutisté z Chrudimi, kteří veleli oběma psovodům, připustili, že nic moc nevědí o výcviku služebních psů a jejich denním režimu. Do strážní služby a patrol psovody zařazovali proto, že si to vyžádali Američané.

Před soudem ale zaznělo, že ani velitel celého kontingentu neuvedl v bojovém rozkazu nic o povinnosti psovodů patrolovat v amerických autech MRAP, jak to chtěli výsadkáři. Velitel stráže Jiří Válek, kterému jeden ze psovodů odmítl jít na noční hlídku, u soudu řekl, že situaci řešil v klidu, jen to nahlásil nadřízeným a poslal do terénu jiného vojáka. „Já si o tom myslím své a to si nechám v hlavě.“

Podle soudce bude ještě hlavní líčení pokračovat výslechem dalších svědků. Oběma psovodům hrozí až pět let vězení.

Ivana Bernáthová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme