Vodohospodáři preventivně snižují hladiny přehrad
Zabránit hrozbě povodní po prudkém tání. I to je úkol přehradních nádrží. Vodohospodáři v nich proto teď dělají místo a preventivně přehrady odpouštějí. Bojí se z prudkého tání sněhu, které by mohlo přijít například v únoru.
"V celé České republice mají vodní nádrže při zimním režimu hladinu níž, než při letním režimu. Abychom byli předem, připraveni na tání sněhu a zachycení vod z tohoto tání. Přestože je hladina níž, na všech přehradách snižujeme hladinu ještě níž, než je předepsáno manipulačním řádem. Zhruba o jede až tři metry. Ke snižování dochází pomalu a pozvolně," říká za Povodí Labe Václav Jirásek.
Na horách, kde mohou jeho tání zbrzdit právě přehrady, sněhu tolik není. Více je ho v nížinách.
"V nížinných polohách nemáme žádné prostředky k regulaci. Například u Kolína je možná víc sněhu než u Hradce a u Hradce je ho stejně jako v Žamberku. Ostražití bychom měli být především pro zvýšené teploty a začátek tání v nížinných polohách," dodává Jirásek.
Prudké oteplení ale podle meteorologů zatím nehrozí.