Vedení Prahy 11 odmítlo vysvětlit důvod policejního zásahu na radnici, žádala to opozice

Dnešní mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 11 skončilo už po půl hodině. Opozice požadovala po vedení radnice vysvětlení k nedávnému zásahu Útvaru odhalování organizovaného zločinu v budově úřadu. Koaliční zastupitelé ale celý návrh programu jednání smetli ze stolu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Úřad městské části Praha 11 (Jižní Město)

Úřad městské části Praha 11 (Jižní Město) | Foto: Mirko Kašpar

Útvar pro odhalování organizovaného zločinu zasahoval v budově úřadu na Jižním Městě 2. října. Podle oficiálního vyjádření policie i radnice si odnesl materiály z právního a majetkového odboru důležité pro zahájení trestního řízení. Tím ale veškeré informace skončily. Opoziční Hnutí pro Prahu 11 se proto rozhodlo jednat.

„My zastupujeme 20 procent občanů. A víceméně v reakcích na jejich dotazy, kdy se nás jako zastupitelů ptali na okolnosti zásahu, jsme se domluvili s kolegy z opozice, z TOP 09, a zkusili jsme v co nejkratších možných termínech svolat mimořádné zasedání zastupitelstva,“ říká předseda hnutí Jiří Štyler.

Přehrát

00:00 / 00:00

Důvod policejního zásahu na radnici Prahy 11 se veřejnost nedozvěděla. Vedení odmítlo opozici podat vysvětlení. Jednání sledovala redaktorka Anna Königsmarková

Zástupci koalice z ODS, ČSSD a SPOZ ale všechny požadavky opozice smetli ze stolu. Zastupitelům se dokonce ani nepodařilo schválit program. Starosta Dalibor Mlejnský z ODS krčí rameny a zdůrazňuje, že ke zmíněnému zásahu policie nemá co říci.

„Já bych chtěl zdůraznit, že policie nikoho neomezila, nikdo nebyl vyslýchán, nikdo nepodával žádné vysvětlení, nikdo nebyl obviněn. Prostě oni jen přišli a řekli, že potřebují získat dokumenty, které měli na seznamu. Prostřednictvím paní tajemnice je dostali a pak odešli, ani nikdo nebyl pozván do budoucího času na podání vysvětlení,“ popisuje.

Materiály, které policie požadovala, se podle Mlejnského týkaly úplatných převodů majetku. „A to za posledních šest let a privatizace a úplatného převodu bytových jednotek,“ upřesňuje.

Říjnové události podle opozice svědčí o nekalých praktikách na radnici a s kauzami kolem prodeje pozemků nebo investičních projektů akciových společností městské části.

„Současná koalice drží pohromadě prostředkem peněz. Za dobu historie Jižního města máme nejvíc uvolněných zastupitelů. A ti, kteří nejsou uvolněni, jsou uklizeni a financováni prostřednictvím dozorčích a správních rad akciových společností,“ protestuje Jiří Štyler.

Starosta nařčení odmítá

Starosta Mlejnský nařčení odmítá. Podle něj všechny společnosti Prahy 11 mají svůj smysl a fungují dobře. „Majetková se stará o majetek městské části, prokazatelné jsou úspory za posledních sedm let v řádech desítek milionů korun oproti sytému, který tady byl předtím. Jihoměstská Parkovací to samé, stará se o parkovací domy, které v minulosti vedení městské části pronajímalo soukromým subjektům a na tom provozu městská část prodělávala,“ tvrdí starosta.

„Jim (opozici) se to samozřejmě nelíbí, protože v těch akciových společnostech nejsou a chtěli by tam být. Ale prostě tam nejsou, tak se jim to nelíbí. Já to chápu, ale bohužel s tím se asi nedá nic dělat,“ dodává.

Dalibor Mlejnský na zastupitelstvu také úspěšně ustál návrh opozice na jeho odvolání z funkce. Stejně jako jeho zástupce Jan Meixner.

Anna Königsmarková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme