Ve snaze ušetřit topí lidé dřevem a uhlím, někteří ale spalují i plasty

Topná sezóna je tady. Lidé si s příchodem podzimních chladných dnů začali přitápět. A kvůli nárůstu cen za energie hledají levnější cesty. Plyn kombinují třeba se dřevem, někteří se vrátili k uhlí a někteří bohužel do kotle vhodí všechno, co hoří. Takové zkušenosti mají i v obcích na Jesenicku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kouřící komín (ilustrační foto)

Kouřící komín (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

Renata Žmolíková žije přes 50 let v Lipové Lázních. Ve svém domku topí plynem. Rodinnou pohodu jí zpříjemňuje i krb. Do kamen dává výhradně suché dřevo. To ale neplatí u některých jejích sousedů.

„Když večer chci větrat v ložnici, tak kolikrát s tím mám problém, protože jak někteří topí a spalují plasty, je to hrozně cítit. Pár podnikatelů šetří a hází do toho kotle cokoli. To nemůžete mít ani otevřená okna,“ tvrdí.

Podobné problémy řeší také sousední vesnice. I obyvatele plně plynofikované České Vsi trápí občas velký zápach vycházející z komínů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportérka Andrea Švubová zjišťovala, čím topí lidé ve vesnicích na Jesenicku

„Velké množství občanů začíná topit dřevem, i s uhlím jsme se setkali, protože opravdu je to asi nejlevnější způsob vytápění. Ale hlavně v době inverze se dým drží v korytě řeky a opravdu jde intenzivně cítit, že se zatápí. Samozřejmě jsou občas cítit i ty plasty,“ říká nezávislý starost Petr Mudra.

Česká Ves ale dělá maximum pro to, aby plasty končily ve sběrném dvoře. „My se tím zabýváme poměrně často v rámci odpadů. Snažíme se ty plasty vybírat už i z domácností, aby to neskončilo tímto způsobem. Já osobně si myslím, že uhlí je větší problém,“ soudí starosta.

Lidé by si na začátku topné sezony měli dát pozor na falešné kominíky

Číst článek

Slovům svého kolegy přikyvuje i nezávislý starosta Bělé pod Pradědem Miroslav Kružík. A přidává jednu zkušenost navíc. V obci podle něj přibývá lidí, kteří kupují uhlí z Polska. To prý zapáchá mnohem víc.

Obec nemá jak zakročit

„Tady hodně pendluje polské auto, které dováží hnědé uhlí. Nejsem si jistý, jestli jeho kvalita je dobrá. Mám souseda, který s tím občas v zimě zatopí. Je to dým jak z lokomotivy a také to páchne,“ popisuje Kružík.

Obec s tím ale nic nezmůže. Nemá vůbec žádné páky. „Dovnitř vás nepustí, a když se ho na to zeptáte… Samozřejmě když se kotel roztopí, už to není tak intenzivní, ale ten začátek je hrozný,“ dodává starosta.

Trend zřejmě nikdo nezastaví. Lidé, zvláště tady na Jesenicku, kde je velmi dlouhá zima a vysoká nezaměstnanost, mají hluboko do kapsy. Není se tedy čemu divit, že šetří, jak se dá.

Kdo chce během topné sezony ušetřit, má nejvyšší čas začít přemýšlet o změnách

Číst článek

Andrea Švubová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme