V Ústeckém kraji trvá smogová situace, ale zlepšuje se
Kvalita ovzduší v Ústeckém kraji, kde včera ráno vyhlásili meteorologové smogovou situaci, se na většině míst mírně zlepšuje. Největší problémy způsobuje polétavý prach. Nejvíc ho naměřili v Tušimicích na Chomutovsku.
Hodinová koncentrace tam od noci stoupá, ráno přesáhla 170 mikrogramů na metr krychlový. Prahové hodnoty celodenního průměru 100 mikrogramů nutné pro vyhlášení smogové situace platily ráno kromě Tušimic ještě i v Mostě, Teplicích a Krupce. Pro její odvolání smogové situace se ale musí snížit i celodenní průměr.
„Žádný problém nepociťuji. Slyšela jsem o tom dnes v rádiu, když jsem jela na zkoušku, ale musela jsem i tak ven,“ říká studentka Veronika, která do Ústí přijela z Teplic.
„Jo, vím o tom. Malého jsem včera nedala ani na trénink, trochu jsme ho šetřili, a ani s mimem jsme včera nebyli venku. A ani autem jsme včera na nákup nejeli,“ dává zase na rady hygieniků Andrea Křížová.
Hygienici radí, aby se lidé s chronickými dýchacími potížemi, srdečními nemocemi, malé děti a starší lidé zdrželi venku zvýšené fyzické zátěže. Polétavý prach může dráždit sliznice dýchacích cest, člověk pak může být náchylnější k chřipkovým onemocněním.
Na zvýšeném množství polétavého prachu v ovzduší se významně podílejí emise z aut, vedení kraje už včera požádalo řidiče, aby pokud možno nevyjížděli.
„To schvaluju, ale když člověk něco shání a potřebuje něco rychle, podniká, dost dobře nejde, aby jezdil autobusem nebo chodil pěšky. Ale můj roční nájezd kilometrů se pohybuje jen okolo sedmi tisíc, takže se v podstatě chovám ekologicky a šetrně,“ usmívá se další Ústečan Martin Klíček.