V osadě Jizerka klesla noční teplota až k hodnotě minus 28 stupňů Celsia

Rtuť teploměru v Libereckém kraji dnes v brzkých ranních hodinách spadla i dvacet stupňů pod nulu. Mrazivé počasí zasáhlo hlavně Jizerské hory a Krkonoše. Na nejstudenějším místě kraje - v osadě Jizerka – naměřili dokonce téměř minus 28 stupňů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Osada Jizerka - turistický rozcestník

Osada Jizerka - turistický rozcestník | Foto: Jaroslava Mannová

Na severu Čech je převážně jasno. Teploty by se v odpoledních hodinách měly ustálit na minus devíti stupních na horách. V nížinách budou ještě o pár stupňů vyšší.

Před mrazy varují meteorologové i lékaři. Vyhnout se pobytu venku by měli senioři, děti a nemocní lidé. Nebezpečné je zejména rychlé střídání teplot.

„Nejškodlivější je rychlý pokles. Můžeme říct, že pro organismus nízké teploty obecně představují stres. A ten pak na to fyziologicky reaguje. Jde o zúžení cév, sklon k rychlému srdečnímu rytmu. Náhlé změny teplot jsou pro tělo stresové,“ říká přednosta interní kliniky olomoucké fakultní nemocnice Miloš Táborský a dodává:

„Tyto rizikové skupiny by měly používat šálu, dýchat přes šátky. Platí standardní pravidlo kvalitního oblečení – tři známé vrstvy. Jedna odvádí pot, střední izoluje a ta vnější chrání vůči mrazu, sněhu, vodě a tak dále. Důležitý je i dostatek tekutin.“

Mrazy a zimní období vedou ke zvýšenému výskytu kardiovaskulárních onemocnění. „Dokonce jedna velká americká studie, která analyzovala více než 200 tisíc úmrtí za čtyři roky, jasně řekla, že prosince a leden jsou měsíce s nejvyšší úmrtností na kardiovaskulární onemocnění, tedy infarkt myokardu, mozkovou mrtvici a další,“ upozorňuje Táborský.

Horská služba také varuje všechny lyžaře před lokálními omrzlinami. Na horách totiž teplota klesla nejvýrazněji. Lidé by se proto měli důkladně obléknout a chránit si zejména ruce, hlavu a obličej. Koncové části těla trpí podle náčelníka horských záchranářů Michala Klimeše nejvíc.

„Pokud už máme nějaké příznaky, tak je třeba postupně ohřívat jak celé tělo, tak i části, které jsou nejvíc náchylné k omrznutí. Nedoporučujeme rozhodně žádné tření, protože by mohlo dojít k poranění kůže a nánosu infekce,“ vysvětluje Klimeš.

Také řidiči by měli být obezřetní. Pokud se v otevřené krajině na horách zvedne vítr, mohl by nafoukat sníh na silnici. Hlavní tahy jsou většinou holé, při tak nízkých teplotách ale ztrácí sůl účinnost, takže mohou namrzat.

Jakub Šídlo, Eva Malá, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme