V Lubenci se brání průzkumu v souvislosti s možnou stavbou úložiště jaderného odpadu

Lidé v Lubenci na Lounsku bojují proti geologickému průzkumu v souvislosti s možnou stavbou úložiště jaderného odpadu. Úložiště by mělo sloužit od roku 2065. Obec podala proti povolení k průzkumu námitku, ministerstvo životního prostředí ji zamítlo.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Krajina u Blatna a Lubence

Krajina u Blatna a Lubence | Foto: Petra Benešová

„Tady ho nikdo nechce a většina lidí s tím nesouhlasí. Můžeme psát petice, můžeme cokoliv a stejně to k ničemu není,“ říká Božena Vokráčková z Lubence na Lounsku, kde se 83 procent obyvatel v místním referendu vyjádřilo proti záměru, vybudovat na katastru obce úložiště radioaktivního odpadu.

Lubenec patří mezi sedm lokalit v Česku, ve kterých stát stavbu úložiště jaderného odpadu zvažuje. Ministerstvo životního prostředí teď i přes nesouhlas obce vyhlásilo Lubenecko za takzvanou průzkumnou oblast. Správa úložišť radioaktivního odpadu tady tak může zahájit průzkumné vrty. To se obci nelíbí a brání se.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Lubenci na Lounsku se brání průzkumu v souvislosti s možnou stavbou úložiště jaderného odpadu. Natáčel zde Jan Beneš

„Na naši námitku proti průzkumnému území jsme dostali odpověď, že ministerstvo životního prostředí námitku zamítá. Protože jsme vázáni referendem, že máme činit veškeré kroky k tomu, aby to tady nebylo, ani průzkumné práce, požádal jsem našeho právního zástupce, aby podal rozklad. To je vlastně jediná možnost, jak to napadnout,“ konstatoval dosavadní nezávislý starosta Lubence Bohumil Peterka.

„Ministerstvo životního prostředí vydalo rozhodnutí pro první etapu geologického průzkumu, který je neinvazivní. Ze zákona proto ministerstvu nic nebránilo, aby vydalo kladné stanovisko,“ vysvětlila mluvčí ministerstva životního prostředí Petra Roubíčková, proč ministerstvo povolení udělilo.

Obce, kde bude probíhat geologický průzkum, dostanou ročně zhruba 600 tisíc korun. Další miliony korun dostanou v případě, že si stát vybere jejich okolí pro stavbu úložiště radioaktivního odpadu. V případě Lubence by šlo o zhruba 3,5 milionu korun ročně.

Podle starosty Bohumila Peterky je ale důležitější vůle občanů: „Rozhodně to nejsou malé peníze, to je fakt. Ale my se na to musíme dívat z toho hlediska, co chtějí občané. A ti nechtějí ani ty průzkumy, protože je tady obava, že jakmile se tady začnou dělat průzkumy, tak už neodejdou.“

V Blatně, vzdáleném od Lubence jen pár kilometrů, ale mají opačný názor. Finanční náhrady od státu za geologický průzkum i případnou samotnou stavbu úložiště radioaktivního odpadu jsou pro malou obec zajímavé, vysvětluje starosta Blatna z KSČM Václav Beneš: „Vůči rozpočtu je to velký přínos, protože bychom to věnovali do rozvoje obce.“

Podle Ivany Škvorové ze Správy úložišť radioaktivního odpadu teď provedení geologického průzkumu záleží na tom, jak ministerstvo životního prostředí posoudí právní rozklad podaný obcí Lubenec.

Zvažované lokality pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu | Foto: Český rozhlas

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme