V Bukově vzniká podzemní laboratoř. Data pomohou při stavbě úložiště jaderného odpadu

V Bukově na Žďársku vzniká podzemní laboratoř. Pomocí čidel a senzorů napojených na počítače budou vědci hluboko v podzemí zkoumat otřesy, změny napětí v masivu, vznik puklin, posuny na zlomech či působení podzemní vody. Data by měla v budoucnu pomoci při stavbě hlubinného úložiště vyhořelého jaderného paliva.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uranový důl Rožná I na Vysočině - jedna z chodeb

Uranový důl Rožná I na Vysočině - jedna z chodeb | Foto: Daniel Burda

Úkolem vědců bude otestovat bezpečnost budoucího úložiště v podmínkách, v jakých by jednou mělo vzniknout, tedy pod zemí.

Pozornost při tom budou věnovat mimo jiné podzemní vodě – která může být nositelem radiace, a pokud by se dostala ven, může představovat velký problém – nebo vlivu prostředí na uložený odpad.

Vyhořelé jaderné palivo se ukládá do speciálních kontejnerů, které se v podzemních chodbách zalévají bentonitem. Vědce bude zajímat reakce prostředí na bentonit, otázka koroze nebo působení různých mikroorganismů.

O podzemním pracovišti v Bukově se zatím příliš nemluvilo. Pouze místní věděli, že pod zemí nějaké laboratoře vznikají.

Práce jsou rozdělené do několika etap, samotná stavba začala v roce 2013 a končí letos. Poté se začne s experimenty.

Laboratoř je první pracoviště tohoto druhu v České republice. Nejblíže je podobné pracoviště v alpském masivu ve Švýcarském Grimselu, kde vědci využili starých chodeb pod horskou přehradou.

Čeští vědci se inspirovali a podzemní laboratoř vybudovali v jižním nevyužívaném křídle uranového dolu Rožná.

Zvažované lokality pro výstavbu hlubinného úložiště radioaktivního odpadu | Foto: Český rozhlas

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme