V Blansku platí od začátku ledna zákaz podomního prodeje, lidé to oceňují

K řadě měst, která zakazují podomní prodej, se připojilo také Blansko. Radnice tak chce obyvatele ochránit před mnohdy nekalými praktikami dealerů zboží a služeb. Zákaz podomního prodeje ve městě platí od prvního ledna. Policisté zatím žádné problémy s prodejci nezaznamenali.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří

Podomní prodejci zazvoní u každých dveří | Foto: Vladan Dokoupil

„Je to určitě dobře, já si myslím, že to akorát lidi otravuje. Kdyby chtěli, tak si to seženou sami a nemusí se každému lézt do domu, to už je takové osobní,“ myslí si jedna z obyvatelek Blanska.

I ona sama už se s podomním prodejem setkala. „Já jim ale neotvírám, já jim zabouchnu rovnou,“ říká nekompromisně.

Podomní prodej a také pochůzkový prodej zakazuje nařízení Rady města. Prodejce podle dokumentu nesmí nabízet služby a zboží v obytných prostorech ani na veřejných prostranstvích. Výjimku dostaly jen pravidelné trhy a úředně schválené sbírky.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nové vyhlášce zakazující podomní prodej informoval reportér Michal Záboj

„K dnešnímu dni jsme nezaznamenali žádné oznámení, které by se týkalo porušení nařízení rady ohledně zákazu podomního a pouličního prodeje,“ informuje zástupce ředitele Městské policie Blansko Stanislav Sotolář.

Město podomní a pochůzkový prodej zakázalo od 1. ledna. Podle starosty Lubomíra Toufara z ČSSD k tomu vedla především špatná zkušenost s prodejci energií, na které si obyvatelé stěžovali.

„Zástupci dodavatelů energií dost nevybíravými způsoby atakovali především starší občany našeho města,. Já to beru, že spíš je to prevence jako taková a ku prospěchu občanů, aby nedocházelo tady k těm nekalým jevům,“ vysvětluje Toufar.

Často se může jednat o podvodníky

Zákaz podomního a pochůzkového prodeje platí na celém území Blanska. Pokud se obyvatelé setkají s prodejci, měli by upozornit městské strážníky.

„Pachateli hrozí sankce v podobě blokové pokuty na místě, což je do tisíce korun, anebo oznámení přestupku do komise pro projednávání přestupku, kde je sankce až do výše 30 tisíc korun,“ podotýká Stanislav Sotolář.

Často se ale také stává, že se za obchodníky a dealery vydávají podvodníci, kteří se pod různými záminkami vetřou do bytu a obyvatele často okradou o celoživotní úspory. Pro takové případy platí jednoduchá pravidla.

„V první řadě je to nepouštět do svého domu nebo bytu neznámé lidi, nevěřit jim nebo si zkusit vždy ověřit, jestli skutečně jedná o ty, za koho se vydávají. Setkali jsme se například i s tím, že se jednalo o falešné sociální pracovníky nebo o pracovníky energetických společností a podobně,“ popisuje mluvčí blanenské policie Iva Šebková.

Loni policisté na Blanensku řešili devět případů podvodníků, kteří okrádají důvěřivé lidi přímo v bytech. Zákaz podomního prodeje na jižní Moravě platí také v Lanžhotě, v Hodoníně či v Břeclavi.

Michal Záboj Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme