Slavnostním koncertem skončil na Velehradě Večer lidí dobré vůle
Na Velehradě skončil Večer lidí dobré vůle. Na oslavy 1150. výročí příchodu věrozvěstů Cyrila a Metoděje přijel i prezident Miloš Zeman. Položil květiny v bazilice a zúčastnil se i benefičního koncertu, na kterém vystoupil mimo jiné Hradišťan nebo zlínská Filharmonie Bohuslava Martinů.
Náplň Dnů lidí dobré vůle tradičně zahrnuje výstavy, sportovní a ekologické aktivity i program pro rodiny s dětmi. Na Velehradě se opět setkávají vozíčkáři, pokračuje i přepisování bible.
„Bible se přepisuje v novém prostoru, je to v domě svatých Cyrila a Metoděje, v prvním patře. Pro návštěvníky máme k nahlédnutí i knihy, které byly přepsány dříve, to znamená, že je možné, že si můžou nalistovat i ten svůj rukopis, to své přepsání, kterého se zúčastnili před dvěma, třemi, čtyřmi nebo pěti lety,“ říká organizátor cyrilometodějských slavností Josef Kořenek.
Dny lidí dobré vůle zítra vyvrcholí Národní poutí. Vyslanec papeže bude celou hlavní mši celebrovat v češtině. Papežským prelátem je záhřebský arcibiskup Josiph Bosanič.
„Nebývá obvyklé, že by cizinec slavil liturgii v národním jazyce té země. To udělalo velkou radost všem našim biskupům, na prvním místě v čele s panem kardinálem Dukou. Ovládat cizí jazyk na veřejném shromáždění je pro každého cizince, pokud tím jazykem běžně nemluví a to pan kardinál Bosanič češtinou běžně nemluví, určitě náročné. Věnoval tomu několik týdnů přípravy, aby zvládl jak výslovnost, tak čtení,“ říká generální vikář Arcibiskupství olomouckého, páter Josef Nuzík.
Velehradské cyrilometodějské slavnosti vždycky znamenaly nápor desítek tisíc poutníků. Dnes dorazilo kolem 15 000 návštěvníků. "Na hlavní pouť 5. července očekáváme větší počet, kolem 30 000 návštěvníků,“ připomíná za organizátory Josef Kořenek. Organizátoři ale slibují, že jsou na takový počet připraveni.
Novinkami Dnů lidí dobré vůle jsou podle něj stanové městečko a také hlídaná úschovna kol, kterou cyklisté najdou v zahradě velehradského sociálního ústavu.
„Druhá novinka je ta, že jsme začali organizovat stanové městečko, které je v oblasti na louce pod hřbitovem. Ono nám tam v podstatě vznikalo samospádem už dříve a my jsme tam letos chtěli zajistit základní hygienické zařízení, vodu pro mytí a další věci, které se stanovým městečkem souvisí,“ dodává Kořenek.
Na Velehrad míří desetitisíce poutníků. Večer tam nebudou smět auta
Číst článek