Pražská informační služba se má stát akciovou společností
Pražská informační služba (PIS) je v současné době stále ještě příspěvková organizace. Jejím hlavním cílem je informovat Pražany o aktuálním dění v hlavním městě. Ještě letos by se ale měla stát akciovou společností.
O záměru transformovat PIS na akciovou společnost se mluvilo už v lednu 2009, v souvislosti s nástupem současné ředitelky Lucie Ramnebornové. Záměr schválilo zastupitelstvo hlavního města až letos na jaře.
„Když jsem ještě řídil resort kultury, tak jsme samozřejmě uvažovali o transformaci Pražské informační služby tak, aby byla více konkurenceschopná na poli cestovního ruchu,“ říká náměstek pražského primátora Milan Richter.
Když si v současné době zadáte v internetovém vyhledavači adresu www.pis.cz, automaticky jste přesměrováni na web www.praguewelcome.com. Jsou to nové stránky, kde je celá řada informací o památkách, restauracích a podobně.
„Není zde využívána žádná služba, která by byla zpoplatněna. Ovšem zároveň neříkám, že to do budoucnosti neplánujeme. Naopak, do budoucnosti skutečně plánujeme něco podobného. To znamená i možnost komerčního využití. Samozřejmě ale je to v současné době teprve zvažováno, připravováno,“ vysvětluje Jaroslava Nováková, ředitelka pro turistický ruch a odborné činnosti z PIS.
Pronájem památek soukromé firmě
Členka zastupitelstva Jana Ryšlinková se současnou prací organizace příliš spokojena není. „Měla především sloužit k informovanosti občanů a turistů o tom, co se v Praze děje. Byl rozrušen celý systém, který spočíval v tom, že zaměstnanci Pražské informační služby dobře věděli, kam si pro aktuální informace sáhnout. Teď je to všechno založeno na moderní databázi a internetu. Všechno funguje jenom, pokud tam jsou informace neustále vkládány. A to víme, že se děje s variabilní kvalitou.“
Letos v létě PIS na dobu neurčitou pronajala sedm pražských věží soukromé společnosti. „Byla to Pražská informační služba, která se o památky starala, dělala různé doprovodné programy, prohlídky, přednášky. Dneska to je tak, že Pražská informační služba domy pronajala bez souhlasu zastupitelstva. Má z toho příjem a přeměnila se trochu v cestovní informační agenturu,“ myslí si Marta Smolíková, ředitelka Otevřené společnosti Proculture.
O řadu památek se tak v současnosti stará bezpečnostní agentura ABL, spjatá s vládní stranou Věci veřejné. Firma na začátku srpna představila nový kontrakt s hlavním městem. Na jeho základě má dál spravovat několik významných památek, například Prašnou bránu, Malostranskou a Staroměstskou mosteckou bránu nebo Staroměstskou radnici.
Podle opozice v pražském zastupitelstvu je ale tento kontrakt pro metropoli nevýhodný a ABL nepřísluší, aby se starala o některé z nejdůležitějších pražských "klenotů". Něco takového prý není v žádném evropském velkoměstě.
Záběr PIS by měl být ale podle radního pro kulturu Ondřeje Pechy do budoucna ještě širší. „Jsou tam ještě nějaké věci k dopracování. Například ještě další činnosti Pražské informační služby ve směru například u podpory filmových produkcí, které by natáčely na území hlavního města, podpoře kongresové turisty a tak dále,“ uzavírá radní.
V akciovou společnost by se pražská informační služba měla proměnit zřejmě na konci letošního roku, už ovšem pod taktovkou nového zastupitelstva.