Pošta chce přestěhovat pobočku z centra Olomouce. Lidem i institucím se to nelíbí

V Olomouci se zvedá vlna nesouhlasu proti České poště. Ta totiž plánuje po téměř sto třiceti letech přestěhovat z náměstí Republiky svoji pobočku, a to do nedávno otevřené nákupní galerie. To se nelíbí lidem, radnici, arcibiskupství ani Univerzitě Palackého.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Česká pošta (ilustrační foto)

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Je to úžasná pošta. Vyřizuji si tu z účtu, nosím si sem pohledy, dopisy, kupuji si tady známky. Je to pro mě bezvadné,“ rozhořčuje se kvůli zrušení její oblíbené pošty důchodkyně Marta Fričerová.

Na poštu sem chodí pravidelně a cestou přibere jako vášnivá čtenářka i blízkou knihovnu. Má tak jasný názor - její oblíbená pošta ať zůstane. V nové obchodní galerii může pošta zřídit pobočku další. „A tuhle ať nechají,“ doplňuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sporu kolem pošty natáčela v Olomouci redaktorka Blanka Mazalová

Stěhování pobočky z olomouckého náměstí Republiky, kde sídlila od roku 1885, do rozsáhlého nákupního centra vysvětluje mluvčí České pošty Marta Selicharová tím, že nová adresa přinese velké množství zákazníků, výhodnou polohu blízko centra Olomouce a také dostupnost pro veřejnou i soukromou dopravu.

„Je důležité si uvědomit, že Česká pošta není příjemcem žádných dotací a na svůj provoz si musí vydělat. Proto se snažíme získávat více zákazníků a stěhování do míst, kde je větší koncentrace klientů, je toho důkazem,“ shrnula Selicharová.

Centrum se podle lidí stává skanzenem

Rozloučit se se svou oblíbenou poštou ale nechtějí Olomoučané i z dalšího důvodu. Podle nich z centra, částečně i kvůli nové nákupní galerii, mizí obchody a služby. Historické jádro se tak stává vylidněným skanzenem bez života.

Stěhování pošty je pro ně jen dalším důkazem. Sepisují proto výzvu. Ke stovkám podpisů se připojila i právnička Dominika Kovaříková, která má v centru města kancelář a téměř každý den si tu musí vyřizovat svou firemní poštu.

Pošta v centru Olomouce | Foto: Blanka Mazalová

„V současné době lidé přes centrum procházejí, docházejí na poštu, něco se tady děje. Ve chvíli, kdy odsud bude pošta vymístěna, tak určité procento lidí ztratí důvod do centra vůbec jít,“ vysvětluje Kovaříková.

Se svými výhradami vystoupil i olomoucký primátor za ODS Martin Novotný. Je přesvědčený, že pošta situaci nezvládla: „Je zkrátka na České poště, aby změnu skutečně nachystala, projednala s klienty a vycházela jim vstříc v jejich požadavcích. Představa, že město se stane otloukánkem této situace, kterou pošta zcela zjevně nezvládla, je pro mě naprosto nepřijatelná.“

Už je prý ale rozhodnuto

O stěhování je už ale podle mluvčí pošty Marty Selicharové rozhodnuto. Přesný termín zatím však s odvoláním na zákony související s veřejnými zakázkami neví. „Rozhodnuto o stěhování již je, datum stanoveno není. Záměr o přestěhování pobočky jsme projednali i s magistrátem města. V nejbližších dnech budou také probíhat schůzky s institucemi, které sídlí v okolí,“ doplnila.

A tím je olomoucké arcibiskupství. To se postavilo podle svého mluvčího Jiřího Gračky jasně na stranu protestujících. „Objem zásilek, který chodí na arcibiskupství každý den, je značný. To, že máme poštu kousek od našeho sídla, je pro nás velkou výhodou. Sama instituce zaměstnává několik desítek zaměstnanců, kteří poštu rádi využívají i pro své soukromé záležitosti,“ vysvětluje Gračka.

Česká pošta (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Že to není šťastný nápad, tvrdí i Univerzita Palackého. Její mluvčí Radek Palaščák připomíná, že nedalekou poštu zahlcuje denně obrovským množstvím zásilek a v obležení studenty je i CzechPoint.

„Například pro ověřování platnosti dokumentů, výpisy z centrálních registrů nebo také pro konverzi zásilek obdržených přes datové schránky,“ upřesňuje Palaščák.

Pošta v centru Olomouce je spádová i pro další muzea, armádu nebo vězeňskou správu. Autoři výzvy proto věří, že pošta svůj záměr přehodnotí, a když ne, právnička Dominika Kovaříková ví, že podpisy lidí i tak svoji váhu neztratí.

„Jakýkoli odpor nebo jakákoli aktivita z řad veřejnosti má smysl, i kdyby k výsledku nevedla. Už jenom vidět to, že lidem to není lhostejné, tak i v tomto konkrétním případě může mít vliv na nějaké další případy, kdy třeba nejen pošta, ale i veřejné instituce si můžou rozmyslet dopady svého jednání i na adresáty svých služeb,“ uzavírá Kovaříková.


náměstí Republiky

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme