Po nevydařeném létě jsou teď lesy na Vysočině plné hub
Houbaři mají po ne příliš vydařeném létě důvod k radosti. Alespoň na Vysočině jsou lesy plné a houby prakticky všeho druhu rostou. Kromě hřibů se objevují i méně známé druhy.
„Teď začala růst, je to pár dní, sluka svrasklá. Potřebuje písčité podklady, jsou to vlastně žlutohnědé houbičky, které vypadají jako paličky. Letos se objevil i ryzec a ten když se udělá na másle a kmíně, tak nemá chybu,“ popisuje mykolog Jiří Pejchal.
Každý druh houby roste jinak dlouho, u některých to trvá třeba jen den. „Teď mám vypozorováno, že hříbek vyroste za dva dny třeba až o deset centimetrů,“ uvádí příklad pan Pejchal.
Recept, jak zaručeně najít plný košík hřibů, ale neexistuje. Ušlechtilé hříbky se navíc vyskytují v určitých vlnách a jedna z nich právě končí.
„Teď se hříbky ještě dají najít, ale vlna smrkových hříbků trvá vždycky tak čtrnáct dní. A protože už začala počátkem minulého týdne, tak si myslím, že teď už doznívá a příští týden už hříbky neporostou tolik,“ vysvětluje mykolog.
Každému druhu hřibu svědčí trochu jiné prostředí. Na hříbek tak můžete narazit téměř kdekoliv.
„Hříbek vám vyroste jak ve vysokém lese, tak v mladých smrčinách. Hřib kovář roste ve vzrostlých smrkových a borových lesích. Hřib koloděj zase v lesoparcích, kde jsou veliké stromy. Zkrátka od pasek až po louky,“ vyjmenovává Jiří Pejchal.