Pacientka léčebny v Dobřanech na Plzeňsku se oběsila v síťovém lůžku

V Psychiatrické léčebně v Dobřanech na Plzeňsku se minulý pátek oběsila pacientka v síťovém lůžku. Roztrhla část sítě, otvorem prostrčila hlavu a na síť se zavěsila. Policie cizí zavinění vyloučila. Léčebna teď zpřísní kontroly lůžek.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Psychiatrická léčebna Dobřany

Psychiatrická léčebna Dobřany | Foto: Psychiatrická léčebna Dobřany

„Pacientka byla ráno klidná, takže byla ze síťového lůžka na snídani. Po snídani se tam vrátila, a oni ji sledovali způsobem, jak měli určeno. Nebylo třeba jí dávat akutní medikaci při neklidu, protože žádný agresivní stav se momentálně nevyskytoval," popsal neštěstí ředitel dobřanské léčebny Vladislav Žižka a pokračoval:

„V 9 hodin 20 minut ji nalezl zdravotnický pracovník, a po 30 minutách resuscitace konstatovali, že došlo k úmrtí.“

Jednapadesátiletá žena spáchala sebevraždu jen několik hodin poté, co byla do lůžka umístěna. Život si vzala dva dny po přijetí do léčebny. Sklony k sebepoškozování prý měla již v minulosti.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Jana Kosová se věnovala používání síťových lůžek v léčebně v Dobřanech

Léčebna nechala po incidentu všechna síťová lůžka zkontrolovat, aby dalším podobným případům zabránila.

„Pracovníci museli překontrolovat, v jakém stavu jsou kotvící kroužky, protože se našly dva kroužky prasklé, čímž mohla (pacientka, pozn. red.) síť kroužků vyrvat a vznikla prvotní částečná díra," vysvětlil Žižka a dodal:

„Některé postele se zruší úplně a zpřísní se užívání, pokud tam bude skutečně podezření, tak, aby pacienti šli na oddělení, kde jsou. Předpisové izolační místnosti jsou s trvalým sledováním.“

Jistým vylepšením bezpečnosti by mohlo být kromě pečlivých kontrol lůžek také pořízení záznamových kamer. Kamera, která hlídala pacientku, pouze přenáší obraz z pokoje na monitor v sesterně. Sestra ho během práce kontroluje, nesleduje ho ale nepřetržitě.

Záznamová kamera by tedy pomohla objasnit, jak k tragédii došlo. Je ovšem otázkou, nakolik by natáčení pacientů porušovalo jejich právo na soukromí.

Konkrétní opatření bude léčebna zvažovat, až skončí vyšetřování, což by mělo být v pondělí.

Používání lůžek kritizovala Amnesty International

Sítě v lůžkách jsou vyrobené ze silonových vláken. Nedávno se objevil případ, kdy pacientka šňůry výpletu překousala. Kdyby se ale silon vyměnil za pevnější materiál, například za drátěné pletivo, mohl by se pacient zranit.

Před lety bylo v léčebně na 140 lůžek, v současnosti jen deset. Jejich využívaní je podle primářky Jarmily Hráchové jasně dané ministerstvem zdravotnictví.

Psychiatr: Síťová lůžka jsou mírným omezovacím prostředkem

Číst článek

„V síťových lůžkách pobývají pacienti v případě, že dojde k jejich akutnímu zhoršení psychického stavu, kdy je nebezpečí ohrožení jejich vlastní osoby anebo ohrožení okolí, to znamená jiných pacientů anebo ošetřujícího personálu,“ řekla primářka.

Používání síťových a klecových lůžek v Česku kritizovala mezinárodní organizace Amnesty International. Vláda zakázala jejich používání v ústavech sociální péče od ledna 2007. Praxi v psychiatrických léčebnách reguluje ministerstvo zdravotnictví.


Zvětšit mapu

Jana Kosová, Monika Červená, Kristina Winklerová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme