Olomoucká pedagogická fakulta bude mít tyflolaboratoř

Studenti olomoucké pedagogické fakulty se budou moci lépe připravit na svoji budoucí práci se zrakově postiženými klienty. V dostavbě fakulty vznikne speciální tyflolaboratoř za zhruba milion korun, která poslouží jako cvičné prostředí. Chybět v ní nebudou skenery pro Braillovo písmo či počítače se zvětšovacími softwary.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vedoucí zlínského Tyfloservisu Petr Mach u čtecího stroje pro osoby těžce zrakově postižené

Vedoucí zlínského Tyfloservisu Petr Mach u čtecího stroje pro osoby těžce zrakově postižené | Foto: Andrea Kratinová

V tyflolaboratoři budou například pomůcky pro nácvik prostorové orientace osob se zrakovým postižením včetně vodících linií i pomůcky pro nácvik sebeobslužných činností.

Na vyšší úroveň se dostane i počítačové vybavení se speciálními softwary. Tyto pomůcky zrovnoprávní i podmínky pro studenty se zrakovým postižením, kteří dosud byli limitováni v přístupu k informacím a jejich zpracování.

V oblasti výzkumu chtějí experti pokračovat například ve vývoji speciálních tyflomap pro nevidomé či slabozraké.

Podle odborníků osob se zrakovým postižením neubývá, klientela se ale proměňuje. Díky pokroku v medicíně lze vyléčit řadu postižení, zvyšuje se však riziko u situací, které riziko zrakových onemocnění přinášejí. Například u nedonošených dětí. Navíc přibývá klientů se zrakovým postižením seniorského věku.

Blanka Mazalová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme