Nymburská radnice chce po vzoru Norska více diskutovat s občany

Středočeský Nymburk se rozhodl jít cestou vyspělých evropských měst. Při plánování nové dopravní sítě chce radnice vycházet z doporučení samotných obyvatel města. Stejně jako například v Norsku tak budou lidé v Nymburku více mluvit do veřejného dění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nymburk a nová cyklostezka (6)

Nymburk a nová cyklostezka (6) | Foto: Michal Trnka

Dlouhé kolony aut, přeplněná parkoviště a nekonečná čekání na přechodech pro chodce jsou největšími problémy středočeského Nymburka. Radnice proto teď vymýšlí, jak odklonit z města hustou dopravu a získat nový prostor například pro cyklostezky.

Nad mapou s úředníky budou sedět i místní obyvatelé, kteří si sami navrhnou, kudy by chtěli pohodlněji cestovat po městě. Nymburk se tak v dialogu s občany inspiroval ve Skandinávii.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Petra Benešová zjišťovala, k jakým inovacím se nymburští radní chystají

„Teď se nacházíme u hlavního tahu komunikace Lysá nad Labem – Nymburk na příjezdu do města, kde – ač máme nový obchvat – doprava, která proudí od Lysé nad Labem, de facto od Prahy, jde stále středem města. My tuto dopravu chceme zase svést na další část obchvatu,“ ukazuje nymburský místostarosta Zdeněk Vocásek na dlouhé kolony aut, které se táhnou do centra středočeského města.

Právě hustá doprava je teď největším problémem, který chce místní radnice řešit. Obchvaty nebo průjezdy městem ale nebudou navrhovat odborníci sami. Cyklostezky a místa pro parkoviště si do mapy zakreslí také samotní obyvatelé.

„Veřejnost dostane určitý prostor vyjádřit se k jednotlivým problémům tak, jak je vnímá. Ale máme připraven i určitý program pro studenty a dále pak, až se sejdou některé podněty, tak by bylo interaktivní projednání s občany,“ potvrzuje Vocásek s tím, že informace o chystaném záměru zveřejnil městský zpravodaj.

Musíme se naučit komunikovat s občany, domnívá se místostarosta

Radnice tak chce napodobit vzor severských evropských zemí, například Norska, kde z větší části o veřejném prostoru a dění rozhodují sami obyvatelé. V Česku to zatím není běžná praxe.

„Jsem tak trošku zklamán z našich občanů. Nechci říct, že občané s námi nekomunikují, ale do jisté míry je třeba naučit se komunikovat s občanem. Ač jsou zastupitelstva samozřejmě otevřená občanům, tak valná účast není,“ myslí si nymburský místostarosta.

Nedávno se společně s dalšími radními z českých a moravských měst účastnil studijního pobytu v Norsku. Tady radní stráví více času chatováním s lidmi a místo vyplňování byrokratických spisů, řeší například územní plán a rozvoj dopravy přes Facebook.

Studijní skupina z Česka na pobytu v Norsku | Foto: Petra Benešová

V Česku jsou ale dotazníky nebo místní noviny mnohdy maximem, co samospráva lidem nabízí. Anebo prý radnice nekomunikují vůbec, říká jeden z obyvatel nymburského sídliště, kde mají problémy s parkováním:

„Teď jde ovšem o to, jakým způsobem bude debata vedená. Jestli to bude formou debaty, anebo jaksi pouze formou oznámení.“ Diskuze by se ale prý rád zúčastnil, pokud by se ho dotýkala.

Bude tedy záležet na schopnosti středočeských radní, jak se jim dialog s obyvateli města povede. Norská inspirace jim může pomoci.

Petra Benešová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme