Náchod protestuje proti těžbě břidlicového plynu

Na pět set lidí z Náchodska a Trutnovska protestuje v Náchodě od osmé hodiny ranní proti plánovanému průzkumu břidlicových plynů v oblasti a proti jejich případné těžbě. Území, které určilo ministerstvo životního prostředí, má prozkoumat australsko-americká firma BASGAS. Část dotčených obcí se ale proti rozhodnutí odvolala.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace proti těžbě břidlicového plynu v Náchodě

Demonstrace proti těžbě břidlicového plynu v Náchodě | Foto: Jiří Fremuth | Zdroj: Český rozhlas

Přestože je mrazivé ráno, přišlo na happening na náchodské Masarykovo náměstí více než pět set lidí. Prostranství je oblepené transparenty s hesly proti těžbě plynu. Přicházejí lidé napříč věkovým spektrem.

Organizátoři akce avizovali, že protesty mají mít klidný průběh. Chtějí předat zástupcům těžařské společnosti kalíšky s vodou, které mají symbolizovat ohrožení pitné vody na náchodsku.

Jako symbol znečištění přírody hydraulickým štěpením je na místě také fekální vůz.

Přehrát

00:00 / 00:00

K možnosti těžby břidlicového plynu v regionu se v Ranním interview Radiožurnálu vyjadřoval starosta města Náchoda Jan Birke

Jde sice teprve o průzkum území vymezeného na ploše necelých 800 kilometrů čtverečních, ale starosta Náchoda Jan Birke se obává, že jakmile se jednou rozjede vlak, nebude možné ho zastavit.

„Samozřejmě že když společnosti, které do toho vnášEJÍ své know-how a obrovské peníze, zjistí, že tady jsou ložiska břidličného plynu, tak už ji nikdo v tomto státě nezakáže těžbu,“ vysvětluje Birke a dodává, že ministerstvo životního prostředí město o tomto kroku dostatečně neinformovalo.

Změnu stanoviska města Náchoda starosta například po finanční motivaci zároveň striktně vylučuje.

Náchodské protesty proti těžbě břidlicového plynu | Foto: Jiří Fremuth

Demonstrující lidé se bojí zejména o změnu rázu horské a podhorské krajiny a také o kvalitu vody.

V Náchodě sleduje průběh protestů také reportér Českého rozhlasu Jiří Fremuth, který se pravidelně hlásí s aktuálními informacemi.

Ve městě dnes jednají zástupci obcí, těžařské společnosti a ministerstva životního prostředí. Schůzka by měla mít především objasňující charakter a na 60 starostů obcí v dotčeném území by mělo získat potřebné informace.

Těžaři v následujících pěti letech plánují průzkumné vrty na území od Broumovska až po hranice Krkonošského národního parku. Proti povolení průzkumu podalo však již 18 obcí rozklad.

Těžba břidlicového plynu budí v Evropě rozporuplné pocity

Číst článek

Grafické schéma způsobu těžby břidlicového plynu, včetně nalezišť v Česku

Obce na Náchodsku a Trutnovsku se bouří proti průzkumu těžby břidlicového plynu

Číst článek

Jiří Fremuth, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme