Celkem se dnes pod evropským kontinentem odhaduje objem břidlicového plynu, který by se dal vytěžit tzv. „nekonvenční metodou“, na 14 bilionů kubických metrů.
Na nedostatek energií, který likviduje rozpočty domácností a státu i ekonomickou prosperitu, reaguje Česko pouze tím, že si stěžuje, hledá viníky a čeká pomoc odjinud.
Kabinet premiéra Borise Johnsona přitom dříve naznačoval, že právě podpora těžby z břidlic by pro Británii mohla být cestou, jak snížit závislost na dovozu plynu.
Velká Británie se chystá těžit plyn z břidlic. Inspiroval ji k tomu boom frakového dobývání ropy a plynu především ve Spojených státech. Česká republika zatím průzkumy možných břidlicových ložisek nepovolila, a to z ekologických důvodů.
Do Berouna se sjedou odpůrci hydraulického frakování z celého světa, kteří takzvanou Berounskou výzvou chtějí vyzvat vlády celého světa, aby tento způsob získávání metanu neboli břidličného plynu zakázaly.
Poláci mají méně břidlicového plynu, než si původně mysleli. Státní geologický institut dnes zveřejnil objem předpokládaných zásob. Plyn z břidlice se stal pro Poláky energetickou nadějí do budoucna.
Na pět set lidí z Náchodska a Trutnovska protestuje v Náchodě od osmé hodiny ranní proti plánovanému průzkumu břidlicových plynů v oblasti a proti jejich případné těžbě. Území, které určilo ministerstvo životního prostředí, má prozkoumat australsko-americká firma BASGAS. Část dotčených obcí se ale proti rozhodnutí odvolala.
Starostové měst a obcí na Náchodsku a Trutnovsku odmítají průzkum těžby břidlicového plynu. Ten má v plánu společnost Basgas Energia Czech s australsko-americkými vlastníky. Vloni firma požádala o průzkumné území o velikosti 777 čtverečních kilometrů na Náchodsku, Broumovsku a Trutnovsku.
7:10
|Robert Mikoláš, Marika Táborská, David Šťáhlavský|Ekonomika
Bulharský parlament zakázal těžbu takzvaným hydraulickým štěpením. Touto metodou se získává i břidlicový plyn, jehož zásoby na bulharském území jsou odhadovány na jeden bilion metrů krychlových. Někteří experti přitom tvrdili, že dojde k výraznému snížení závislosti Bulharska na Rusku.
5:07
|Ondřej Houska, Martin Hromádka, Michaela Vydrová|Ekonomika
Evropa by mohla výrazně snížit svoji energetickou závislost na Rusku. Řešením by mohly být obrovské zásoby břidlicového plynu. Podle deníku Financial Times je to pro Evropu potenciální zlatý důl.