Ministerstvo obrany chce zrušit vojenskou posádku v Rakovníku

Ministerstvo obrany a armáda chtějí od příštího roku zrušit vojenskou posádku v Rakovníku. 152. ženijní prapor by se měl, i když ne celý, sloučit s 15. ženijním plukem v Bechyni. Nadále už mají být ženisté jen tam a v Olomouci. Armáda díky tomu ušetří desítky milionů korun. Rakovník by tak po více než 80 letech přestal být posádkovým městem, navíc by z něj možná odešly celé rodiny.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vjezd na závoru do centra Rakovníka

Vjezd na závoru do centra Rakovníka | Foto: Jana Káninská

„Starosta Vaněček, který byl velice schopným podnikatelem, využil dobře šanci a domluvil s tehdejším ministerstvem obrany možnost, že Rakovník se stane posádkovým městem,“ vysvětluje ředitelka rakovnického Muzea Tomáše Gariggua Masaryka Madalena Elznicová Mikesková a dodává:

„Začala se budovat kasárna a od 1. října 1931 zde začala sídlit posádka 301. dělostřeleckého pluku. Podařilo se nám dohledat třeba zajímavou informaci, že roku 1810 zde chvilku sídlil 14. dragounský pluk.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném zrušení vojenské posádky v Rakovníku informvala reportérka Alena Rokosová

Teď se ale přesuneme ze 30. let minulého století do ledna 2014. Právě k tomuto datu plánuje ministerstvo obrany zrušit rakovnickou posádku. Jde o návrh náčelníka generálního štábu, se kterým dosavadní ministr obrany Vlastimil Picek souhlasil. Hlavní důvod je, že armáda tím výrazně ušetří. A co bude se zhruba 350 rakovnickými vojáky?

„Část vojáků, kteří budou mít zájem o další službu, najde uplatnění v rámci 15. ženijního pluku v posádce Bechyně. Další část může případně doplnit útvary 4. brigády rychlého nasazení, které jsou také v tomto regionu a které jsou v současné době nedoplněné, popřípadě i jiné útvary v rámci celé armády,“ říká mluvčí Generálního štábu Jana Růžičková.

Právě náčelník generálního štábu a ministr obrany měli začátkem června dorazit do Rakovníka. Plán ale narušily povodně a teď i krize a demise vlády. Plán sice zatím zůstává podle mluvčího ministerstva Jana Pejška neměnný, otázkou ale je, jaký postoj zaujme nový ministr. Jen jeho rozhodnutí by mohlo odchodu vojáků ještě zabránit. Vedení Rakovníka se proti němu ohradilo už loni, kdy se objevily první informace o možném zrušení posádky.

Městu se zrušení nelíbí

„Zrušení má určitě ekonomický i sociální dopad do života města, protože v Rakovníku ubudou tři procenta pracovních míst. Druhý problém je, co by vůbec bylo s kasárnami do budoucna,“ popisuje starosta města Zdeněk Nejdl z ODS. Co bude se skoro čtyřicetihektarovým areálem kasáren, který armáda spravuje, zatím jasné není. Pokud ho armáda nebude chtít dál využívat, nabídne ho jiným složkám státu, až pak k prodeji.

„Zaregistroval jsem informaci, že je tady ještě varianta, že by se zrušení útvaru o rok posunulo. Myslím si, že to by byl dobrý počin. I zaměstnanci by měli další čas na to, aby si řešili svůj budoucí osud. I vláda bude mít víc času na to, aby se připravila na to, co se s kasárnami bude dít,“ dodává starosta Nejdl.

I na něj už se rodiny vojáků, kteří s plánem ministerstva nesouhlasí, obracejí. Z Rakovníka nechtějí odejít, zapustily tu kořeny, koupily domy a byty a chtějí tu zůstat. Vojáci teď navíc pomáhali i během povodní, třeba ve Vojkovicích na Mělnicku, ve Štěchovicích v Praze-západ nebo přímo v Praze na Císařském ostrově.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme