Lidé v blízkosti Krásného údolí na Karlovarsku protestují proti stavbě větrných elektráren

V blízkosti Krásného údolí na Karlovarsku chystá soukromý investor výstavbu šesti vysokých větrných elektráren. Projekt má své příznivce a odpůrce. Obavy z elektráren mají především obyvatelé Útviny a Otročína, odkud by vysoké větrníky byly vidět.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vizualizace větrníků

Vizualizace větrníků | Foto: Jiří Janisch

Jiří Janisch o sobě říká, že je ekologem v tom nejtradičnějším slova smyslu. Obdivuje kultivovanou krajinu, dobré životní prostředí a snaží se o záchranu historického dědictví, mezi které řadí i krajinu kolem Krásného údolí. A právě proto se rozhodl, že proti výstavbě vysokých větrných elektráren bude bojovat:

„Ten vztah je jednoduchý. My jsme tam před šesti lety koupili usedlost a v té usedlosti přináleží 16 hektarů. Usedlost i polnosti chceme zachovat jako dědictví, které tam kdysi bylo a nějakým způsobem to udržovat – harmonii s krajinou a životem lidí, kteří se tam pohybují.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O stavbě větrných elektráren v Krásném údolí natáčel redaktor Zdeněk Trnka.

Jiří Janisch a skupina jeho přátel se při seznamování s projektem větrných elektráren nespokojila s oficiálními zdroji informací, jakými jsou dokumenty investora, údaje z radnice anebo z médií. Ke slovu přišlo studování materiálů v knihovnách, na internetu a u odborníků.

„Narazili jsme na materiály různého střihu, některé byly takové, které do jisté míry tyto elektrárny obhajovaly a některé, které naopak byly proti. A teď jsme zvažovali, jaký přínos - klady a zápory - elektrárny přinášejí,“ vysvětluje Janisch.

Větrné elektrárně u Krásného údolí mají být vysoké přes 130 metrů. Stát budou nejen v blízkosti tří obcí, ale také letiště a Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. Také tohle se Jiřímu Janischovi nelíbí, a proto vypracoval pohledovou studii, která znázorňuje, jak se změní reliéf krajiny.

„Víme, že existuje spousta studií jakoby z jiných krajů. Tam se popisují úplně jiné reality, které v podstatě znamenají, že nejsou na prvním místě tolik viditelné peníze, které elektrárny přinášejí, ale především se zkoumá vztah krajiny a těchto nových staveb tak, aby když už tam ty stavby vznikají, byly co nejméně v konfliktu s původní krajinou, na kterou si místní lidé, kteří tam žijí, zvykli.“

Petici podepsalo na 200 lidí

Zisk z výroby elektráren proti kvalitě krajiny. To jsou ony misky vah, které Jiřího Janische přesvědčily, aby proti větrným elektrárnám bojoval. A není sám. V petici se proti nim postavilo více než 200 lidí.

„Když si vezmete, kolik se za 20 let zničilo krajiny v této zemi, kolik denně ubývá hektarů orné půdy a luk, v České republice se ztrácí zhruba 17 hektarů denně, tak vás napadne, co ještě za chvilku budeme chránit. Každý člověk by si měl chránit místo, ve kterém žije, protože toho místa nenávratně ubývá," je přesvědčen Janisch.

Projekt větrných elektráren u Krásného údolí teď posuzuje kvůli možnému vlivu na životní prostředí Karlovarský kraj. Na výsledek řízení čeká i Jiří Janisch s rodinou. Pokud se dozví, že se obří větrníky stavět budou, není vyloučeno, že z regionu odejde. A možná že nebude sám.

Zdeněk Trnka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme