Lidé už počtrnácté běželi pro Paraple. Finančně tak podpořili vozíčkáře

V pražských Letenských sadech se už počtrnácté konal benefiční Běh pro Paraple. Na start stometrové trasy se postavily desítky lidí, nechyběl ani zakladatel Centra Paraple Zdeněk Svěrák. Účastníci svým finančním darem pomohli lidem, kteří po úrazu páteře skončili na vozíku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Běh pro Paraple – Na start se postavila i celá třída ze školy Pod Kaštany

Běh pro Paraple – Na start se postavila i celá třída ze školy Pod Kaštany | Foto: Anna Königsmarková | Zdroj: Český rozhlas

Běžci přispěli na konto centra prostřednictvím startovného. Dospělí zaplatili tři sta korun, děti padesát.

„Já tu akci znám, ale vůbec jsem netušil, jestli je to na kilometr, na dva, na tři. Tak jsem si říkal, že přispěji na dobrou věc,“ svěřil se muž, který se na start dostavil v běžeckém, protože očekával delší trať.

„Věděli jsme to asi hodinu dopředu, takže to bylo dost spontánní. Poběžíme, na plno asi ne. Rozhodly jsme se, že pes nám udá tempo, takže podle něj,“ smála se dvojice žen.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktorka Anna Königsmarková sledovala Běh pro Paraple

Každoroční běh se musel kvůli červnovým povodním posunout na září. Ředitel centra Miroslav Luczka si ale nemyslí, že by to akci nějak uškodilo. Předpokládá, že se vybere zhruba stejné množství peněz jako v minulých letech.

„Každý rok se vyberou peníze v řádech stovek tisíc. Záleží to samozřejmě na počasí, na okolnostech toho roku,“ vysvětlil.

Startovní pistoli měl v ruce zakladatel centra Zdeněk Svěrák. Podle něj se podaří získat dost finančních prostředků i díky spřáteleným firmám.

„Vždycky přijdou nejen ti, co závodí. Vždycky se najde nějaká firma, já jí říkám osvícená firma, která vychovává své zaměstnance k tomu, aby nemysleli jenom na sebe, ale i na lidi, kterým je hůř, a ta věnuje třeba sto tisíc jako dneska nebo padesát tisíc, a tím máme zajištěno, že se to vyplatí, protože z toho běhu nevyděláme moc. Ale je to zase hezké, když někdo běhá pro ty, kteří běhat nemůžou,“ dodal.

Běh pro Paraple – Akci zahajoval zakladatel Centra Paraple Zdeněk Svěrák | Foto: Anna Königsmarková

Sportovat ovšem lidé na vozíku můžou. Někteří z klientů centra prý zkouší handbike nebo lyže jen pár měsíců po úrazu.

„Dá se říct, že víc lidí i začíná sportovat, když jsou na vozíku. Anebo mám zkušenost, že třeba klienti říkají, že si v životě nevyzkoušeli tolik různých druhů sportů jako na vozíku,“ potvrdila terapeutka Lenka Honzátková.

Centrum Paraple existuje od roku 1994. Ročně jím projde zhruba 1500 lidí po poranění míchy.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme