Kyselka není Karlštejn. Stát lázním nepomůže, řekl Klaus

Stát zřejmě nepomůže zdevastovaným lázním Kyselka. Prezident Václav Klaus to dnes řekl na návštěvě lázní. Podle něj je zapotřebí hledat řešení, jak historickému objektu pomoci. Při dnešní návštěvě hlavy státu v někdejších lázních Kyselka bylo rušno. Kromě toho, že tu demonstrovali lidé podepsaní pod peticí za záchranu zchátralých objektů, padaly nadávky a dokonce i facky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Návštěvu prezidenta Klause v Kyselce doprovodila demonstrace desítek aktivistů, kteří žádali hlavu státu o pomoc pro zdevastované lázně

Návštěvu prezidenta Klause v Kyselce doprovodila demonstrace desítek aktivistů, kteří žádali hlavu státu o pomoc pro zdevastované lázně | Foto: Zdeněk Trnka

„Myslím si, že lázně tam byly, ale už tam asi nikdy nebudou. To je naprosto evidentní. Považuji za zbytečné sny o tom, že by něco takového bylo vyvlastněno, znárodněno, zestátněno a že by se o to najednou začal starat stát. Tudy cesta asi nevede. Při vší úctě k lázním Kyselka, k objektům, které tam jsou, tak to prostě není Karlštejn,“ prohlásil Klaus.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnešní návštěvu prezidenta Klause v kyselce a demonstraci sledoval Zdeněk Trnka

Návštěvu prezidenta Václava Klause v Kyselce doprovodila demonstrace tří desítek aktivistů. Ti žádali hlavu státu o pomoc. Na transparentech obviňovali majitele společnosti Karlovarské minerální vody, že chátrání bývalých lázní podporují.

K nešťastnému incidentu došlo po odjezdu prezidenta, kdy se skupinka demonstrantů přesouvala k budově stáčírny Mattoni a viceprezident Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví Martin Kadrman slovně urazil zástupce Karlovarským minerálních vod. Vyčítal mu, že se firma dobře nestará o objekt, ve kterém bydlí lidé a který Mattoni vlastní. Ten mu na oplátku vyťal políček a odešel. Kadrman už podal trestní oznámení.

Nějaká šance na záchranu historických budov po dnešní demonstraci a návštěvě prezidenta přeci jen možná ještě je. Představitelé společnosti Karlovarské minerální vody představili Václavu Klausovi studii projektu na záchranu hlavní části historického objektu lázní. Na této studii společnost pracuje se současným vlastníkem historického areálu firmou CTS Duo.

Představitele obce ani demonstranty to ale neuspokojilo. V rámci studie by totiž došlo k demolici části budov, což je pro ně nepřípustné. Také slova prezidenta Klause mnohé demonstranty zamrzela. Petici za obnovu někdejších lázeňských budov podepsalo 14 tisíc lidí.

První zmínky o takzvané Bukové kyselce pocházejí ze 16. století, samotné lázně ale byly založeny až ve 20. letech 19. století. Nejvýrazněji jsou ovšem lázně Kyselka spojeny s osobou investora a výrobce minerálních vod Heinricha Mattoniho. Jeho zásluhou byla Kyselka vybudována do kdysi slavné podoby. V areálu se nachází řada architektonicky významných budov.

Zdeněk Trnka, Lucie Husárová 1, Andrea Strohmaierová, Jan Piroch, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme