Koupaliště zahajují sezonu, kvalita vody je na většině z nich dobrá
Většina koupališť v Česku zahajuje sezonu. Některá města otevírají zbrusu nová koupaliště, jinde již na začátku léta začínají problémy se sinicemi. Nechybí ani originální start sezony v podobě kulturního zpestření.
Nové koupaliště v Žatci na severu Čech je poprvé otevřeno. Místní tak mají možnost se po pěti letech opět vykoupat.
První den, kdy je vstup zdarma, dorazily desítky lidí, většinou maminky s dětmi. Hlavní nápor se očekává o víkendu.
Radnice zaplatila za nové koupaliště 150 milionů korun, lidem se ale přesto nelíbí, zdá se jim menší než původní staré koupaliště. To vzniklo na počátku 60. let a disponovalo obrovským bazénem.
Reportérka Květa Moravcová sledovala start sezóny na pražském koupališti Na Petynce
Při současné modernizaci město přihlédlo spíše k aktuálním trendům. Zvolilo více menších vodních ploch, vybudovalo sportoviště, zvětšilo také plochy parkoviště.
Ve vysoké částce, která je mezi českými koupališti nadprůměrná, je započítáno také parkoviště a příjezdová cesta, která má nový povrch včetně rozvodů. Velké investice si vyžádala i sportoviště. Ta se dokončují a budou hotova v listopadu.
V Máchově jezeře jsou sinice
Jednou z nejoblíbenějších vodních nádrží v Česku je Máchovo jezero. Hygienici tam už v těchto dnech našli sinice. Máchovo jezero má s nimi problém každoročně. Vloni dokonce hygienici vydali úplný zákaz koupání, který trval až do konce letních prázdnin.
Nyní je kvalita vody zhoršená a nevhodná ke koupání pro citlivé jedince, kteří by mohli dostat vyrážku. Sinice mohou také způsobovat problémy s dýcháním nebo být spouštěčem alergické reakce. Zájem o koupání je podle provozovatelů zatím minimální, koupou se desítky lidí. Důvodem je hlavně chladná voda.
Na Petynce zahajují umělecky
Pražské koupaliště Na Petynce odstartovalo sezonu netradičně - sochařským sympoziem.
„Myslím si, že koupání má s uměním společné nejen tělo, ale i duši. Jestliže tohle je relaxační areál, tak čím víc takových kulturních věcí by se tu spojovalo s tělesnými aktivitami, tím je to z hlediska využívání volného času lepší,“ říká provozovatel areálu František Petřík.
Pětice dřevěných soch stojí jen kousek od bazénu. Prodej dvou po 45 tisících korunách pomohl Domovu svaté rodiny a Domovu svatého Karla Boromejského v Praze 6.
Chybí informace o kvalitě vody
Na Petynce je kvalita vody vynikající. „Ta kontrola je průběžná. My máme samozřejmě předepsané minimální cykly, ve kterých je potřeba udělat odběr. Ale strojníci to dělají po příchodu do práce jako první věc. A v intervalech, které předem neznáme, nás navštěvují hygienici. Letos už jednu takovou návštěvu máme za sebou a dopadla výborně,“ ujišťuje František Petřík.
I když lze předpokládat, že kontrola vody je stejná na všech koupalištích v Praze a okolí, informace o ní chybí. Koupaliště ji nemají ani na svých internetových stránkách. Výjimkou jsou přírodní koupaliště, o kterých informují stránky pražské hygienické stanice.
Voda je vhodná ke koupání všude - jen na Lhotce ji hygienici nekontrolovali a po koupání na Džbánu by se měli lidé s citlivější pokožkou osprchovat.