Brno motivuje bezdomovce k vyšetření na tuberkulózu potravinovými poukázkami
Počet nakažených tuberkulózou v Česku postupně klesá, nemoc se ale stále drží mezi lidmi z ohrožených skupin, zejména bezdomovci. V Brně se je proto snaží v rámci ojedinělého projektu, který má zajistit léčbu nemocných a ochránit zbytek společnosti, motivovat k vyšetření poukázkami na potraviny.
Do ordinace v Brně na poliklinice Zahradníkova docházejí lidé bez domova už od roku 2005. Na ulici nebo úřadech je oslovují sociální pracovníci.
Nabádají je k tomu, aby se nechali vyšetřit nebo léčit, říká Renata Vaverková z krajské hygienické stanice.
Jak projekt vypadá a nakolik je úspěšný, zjišťovala redaktorka ČRo Gabriela Grmolcová.
„Pokud vyšetření absolvuje, dostane poukázku na nákup potravin,“ vysvětluje Vaverková.
Brněnští bezdomovci tuto možnost využívají. „Motivace byla ohledně mýho zdravotního stavu. A poslala mě kurátorka, že dostanu nějaký poukázky na stravu,“ říká z nich.
Patří mezi 1800 lidí, kteří se nechali v rámci projektu vyšetřit. U 12 z nich lékaři zjistili tuberkulózu. Nemocných je ale mezi brněnskými bezdomovci mnohem více.
Právě lidé, kteří žijí na ulicích, mají největší šanci se nakazit tuberkulózou. Pohybují se totiž ve špatných hygienických podmínkách a navíc se daleko častěji vystavují dlouhodobému kontaktu s nemocným.
Tuberkulózy v Česku ubývá, většina nemocných jsou přistěhovalci a bezdomovci
Číst článek
Mezi těmi, kteří se na vyšetření dostavili sami od sebe, se tuberkulóza diagnostikovala v 57 případech. Dohromady se zmíněnými 12 nemocnými to už představuje podle obdorníků v porovnání s majoritní populací závažný problém.