Bavorský premiér položí věnec v Lidicích. Proč ne, říká pamětník
Lidice, Terezín i Ústí nad Labem dnes budou svědky průlomového okamžiku ve vztahu mezi Českem a Německem. Bavorský premiér Horst Seehofer na památných místech položí věnce a uctí tím památku obětem nacismu. Má jít o gesto vstřícnosti ze spolkové země, odkud zaznívají hlasy volající po zrušení takzvaných Benešových dekretů.
Lidičtí obyvatelé jsou už zvyklí, že se je novináři často na česko-německé vztahy ptají. Ti, co vypálení Lidic nepamatují, jsou k poměrně častým návštěvám německých delegací samozřejmě tolerantnější.
„Je to dlouhá doba na to, abychom nepřistoupili na přátelské vztahy. Otázkou je, jak pamětníci na toto koukají. Pro ně je tohle strašně citlivá záležitost,“ říká úřednice na obecním úřadě a posílá mě za Václavem Zelenkou, který tragédii Lidic přežil jen díky tomu, že se jako dítě hodil k poněmčení.
ČTĚTE TAKÉ: Exkluzivní rozhovor s Horstem Seehoferem
Jaký má tedy názor na oficiální návštěvu bavorského premiéra v Lidicích? „Že bych ji vítal, to ne, ale když se snaží, tak proč jim v tom bránit. Pokud neotevřou otázku ‚Sudeťáků‘, tak je mi to jedno, proč ne. Já je jako Němce beru, protože s Bavorskem jsme nikdy v historii žádné problémy neměli.“
„Problémy jsme měli s takzvanými hodnými Němci, z východu. Kdo tady řádil v Lidicích a kdo likvidoval Lidice? Frank – ‚Sudeťák‘. ‚Bavoráky‘ jako takové beru, ale ‚Sudeťáky‘ ne,“ říká Václav Zelenka.
A na závěr ještě vysvětluje, proč nemá zas takový důvod Němce nenávidět. „Někdo mi řekne – tedy ti zabili tátu. Ale když srovnám je a po 50. letech komunisty, tak co si budeme vyčítat,“ uzavírá.
Ředitel památníku Lidice Milouš Červencl by byl rád, kdyby Seehofer během své návštěvy Lidic vydal písemné vyjádření k celé události, které by se potom mohlo využívat do budoucna. „A doufám, že v tom pozitivním slova smyslu,“ doplňuje Červencl.