Koně nosí 'kamaše'. Chrániče brání zranění zvířat při překážkových dostizích
Úroveň českých překážkových dostihů stoupá a ještě důležitější je, že se zvyšuje i jejich bezpečnost. Pořadatelé závodů totiž dělají maximum proto, aby se koním vyhnula fatální zranění a v poslední sezoně, která skončila o víkendu, se jim to dařilo.
Při pohledu na startovní pole koní před závodem je vidět jedna výrazná změna oproti minulosti. Většina zvířat má na nohou chrániče, kterým se v dostihovém prostředí neřekne jinak než kamaše. Ty brání hlavně tomu, aby si kůň sám nechtěně ublížil.
„Zranění, která si může kůň sám způsobit tím, že třeba špatně skočí a balancuje, mohou být fatální. Vybírá skok a skočí si do přední nohy, kůň je tvor netrvanlivý,“ přibližuje Martina Růžičková.
Trenérka vítěze letošní Velké pardubické Charm Looka je zastánkyní kamaší. Ne všichni trenéři ale chrániče svým koním dávají.
„V Pardubicích kůň neběhá jen na trávě, ale běží i v oranici, občas skočí do kaluže. Je obava, že se za bandáž dostane nějaký materiál a dojde k odření nohy,“ přibližuje správce největšího českého závodiště v Pardubicích Jiří Janda strach z infekce.
Přesto se snaží působit společně veterináři na trenéry, aby do těžkých krosů dávali chrániče všem koním, podobně jako například ve Francii.
Konečně je vhodný typ
„Pomalu se nám to daří u trenérů. U majitelů je to jednoznačné, ti dají za koně spoustu peněz, za rok minimálně 150 až 200 tisíc,“ a tak už jsou podle Jiřího Jandy dnes vidět koně bez chráničů spíš výjimečně.
„Na obranu těch, co je nedávají, musím říct, že na našem trhu dlouho nebyly vhodné kamaše. Koně jimi můžete zničit,“ doplňuje Martina Růžičková, která upozorňuje na to, že pokud má kůň chrániče bez odvětrávání, může se noha přehřát a pak už je velmi blízko k těžkému zranění.
Chrániče sice zmenšují riziko vážného zranění, přesto ale k nucenému utracení koně čas od času dochází. Vítězně a zároveň fatálně skončil letošní rovinový St. Leger pro tříletého hřebce Grace of Gracie. Osudným se mu stalo zranění nohy v cílové rovince.