Japonsko zavede novou kategorii úpalu. Pacienty s teplotou nad 40 stupňů ponoří do studené lázně

Japonská zdravotnická organizace rozšíří stupnici závažnosti úpalu či úžehu o čtvrtou kategorii klasifikovanou jako „nejzávažnější“, informoval ve středu deník Mainiči Šimbun. Tato kategorie bude vyhrazena pro pacienty v bezprostředním ohrožení života, jejichž tělesná teplota v důsledku horka dosáhla 40 a více stupňů. V souvislosti s extrémním počasím v Japonsku v posledních dnech zemřelo nejméně šest lidí, uvedla dále zdravotnická organizace.

Tokio Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Japonsko pravděpodobně čeká rekordně horké léto.

Japonsko pravděpodobně čeká rekordně horké léto. | Zdroj: Reuters

Podle Japonské asociace pro akutní medicínu by lékaři v případech z nejzávažnější kategorie měli okamžitě využít metody takzvaného „aktivního chlazení“, tedy zcela ponořit pacienta do studené lázně.

Nejméně závažná kategorie stupnice zvaná „mírný úpal/úžeh“ zahrnuje příznaky, jako je bolest svalů či nadměrné pocení. Na druhém „středním“ stupni pacienti trpí bolestmi hlavy a zvrací.

Dosud nejvyšší „vážný“ stupeň se týká osob, které kvůli vedrům ztratily vědomí a mají silné svalové křeče. Japonští zdravotníci chtějí čtvrtou kategorii na škálu oficiálně zařadit ještě během léta.

Červenec - měsíc zraněných dětí. Nebezpečné jsou zejména skoky do neznámé vody, ale i trampolíny

Číst článek

Teplotní rekord v Japonsku činí 41,1 stupně. V neděli se k němu výrazně přiblížila teplota ve městě Šizuoka ve středním Japonsku, kde krátce po 13.15 naměřili rovných 40 stupňů. Japonské úřady „extrémní teplotu“ klasifikují jako 35 stupňů a více. Varování před vedry nyní platí pro 27 z celkových 47 prefektur včetně hlavního města Tokia.

Dosud nejteplejší léto zažilo Japonsko minulý rok. I letos japonské úřady očekávají, že se letní teploty budou pohybovat nad průměrem. Horka a vlhká léta nejsou v této asijské zemi neobvyklá, zejména po konci monzunového období asi v polovině července. Experti nicméně upozorňují, že v důsledku klimatické změny mohou být vedra delší a intenzivnější.

Počet úmrtí na úpal nebo úžeh se v Japonsku od roku 1995 až zšestinásobil, vyplývá ze statistiky ministerstva zdravotnictví. Zatímco mezi lety 1995 a 1999 si úpaly či úžehy průměrně vyžádaly 201 životů ročně, v období od roku 2018 do roku 2022 to bylo 1295 obětí, z nichž až 90 procent tvořili lidé starší 65 let.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme