Vysoké teploty jsou rizikové i pro zvířata. Trápí zejména psy s krátkým čumákem a řídkou srstí. Plemena s hustou srstí snáší vedra paradoxně lépe, i ona ale potřebují vyšší přísun tekutin.
Austrálie prožívá extrémně teplé počasí navzdory tomu, že na jižní polokouli momentálně panuje zimní období. V oblasti Kimberley na západě země v pondělí naměřili 41,6 stupně Celsia, jde o rekord.
Denní maxima překonalo sedmnáct stanic, většina z nich se nacházela na Moravě a ve Slezsku. Nejvyšší teplotu naměřili meteorologové ve Strážnici na jižní Moravě.
Údaje jsou alarmující, protože rekordů padlo více než minulý rok, kdy působil výrazně silněji jev El Niňo, který otepluje povrch oceánu v tropické části Tichomoří,což vedlo k vyšším teplotám.
Japonští lékaři chystají změnu klasifikace úpalu. K dosavadní trojici kategorií přidají nejzávažnější čtvrtou pro pacienty s tělesnou teplotou nad 40 stupňů Celsia.
Tamní úřady varují hlavně před nedostatkem vody. Na základě toho zavedly některá opatření, která mají snížit její plýtvání. Extrémní horka můžou mít dopady na zdravotní stav lidí.
„O tom, že vlna veder byla poměrně výjimečná, svědčí to, že jsme často zaznamenávali i tropické noci, což se v druhé polovině srpna tak často nestává,“ přibližuje v rozhovoru meteorolog Michal Žák.
„Vlny veder představují vážné riziko pro lidské zdraví a mohou zvýšit intenzitu mnoha dalších katastrofálních klimatických jevů, včetně lesních požárů a sucha,“ uvedla vědkyně Freja Vamborgová.
„Rozsáhlé požáry jako v Chorvatsku u nás snad nehrozí. Suché počasí jim ale nahrává,“ říká k výstraze před požáry v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz meteoroložka Michaela Valachová.
Ve Španělsku oheň za týden zničil už přes 25 000 hektarů porostu. V neděli si vyžádal dvě oběti. Kvůli vysokým teplotám se roztekla ranvej na vojenské letecké základně nedaleko britského Oxfordu.
V uplynulých deseti letech bezprecedentně narostl počet extrémních veder a dešťů. Vyplývá to z globální analýzy Postupimského institutu pro výzkum dopadů na klima.
Teploty, které výrazně překračují obvyklé hodnoty pro toto roční období, má podle meteorologů na svědomí příliv velmi horkého vzduchu ze severní Afriky v kombinaci se silným slunečním zářením.
Bezmála padesát stupňů Celsia naměřila sicilská meteorologická služba ve 14.00 SELČ nedaleko Syrakus. Předchozí teplotní rekord připadal na Atény, kde v roce 1977 zaznamenali 48 stupňů Celsia.
V sobotu do Česka proudí teplý vzduch od jihozápadu. V noci na neděli ale začne přes české území od západu postupovat studená fronta. Do Čech s sebou přinese silné bouřky, uvedli meteorologové.
Vlna veder způsobila v jižní Francii značné škody na vinicích. Předseda vinařského sdružení departementu Hérault Jérôme Despey řekl, že horko „vysušilo bobule a spálilo listy“.
Více než 160 netopýrů hvízdavých obsadilo byt seniorky v nejvyšším patře panelového domu v Brně-Králově Poli. Kvůli teplu hledali chladnější prostory. Žena na ně zavolala ve středu městskou policii.
I v parném počasí se najde stále hodně lidí, kteří raději tuží své tělo, než aby se schovali někam do stínu k vodě. Rčení „sportem ku zdraví“ ale v letních vedrech nemusí úplně platit.