Tajné služby hledají posily, cílí i na studenty. Spíše než typ vzdělání se posuzuje charakter a odhodlání

Změna bezpečnostní situace v Evropě vyžaduje také větší nasazení tajných služeb. Jak Vojenské zpravodajství, tak i Bezpečnostní informační služba shánějí posily. Nové talenty vyhledávají i na pracovních veletrzích mezi studenty, kteří mají chuť se podílet na větší bezpečnosti Česka. Zpravodajské služby hledají především programátory, analytiky, ale i údržbáře či kuchaře.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun

Ředitel Vojenského zpravodajství Jan Beroun: „Vedle vzdělání a bezúhonnosti klademe především důraz na charakterové a morální vlastnosti uchazeče, typ vzdělání není tak podstatný." | Foto: Petr Horník | Zdroj: Právo / Profimedia

Stánek Bezpečnostní informační služby (BIS) mohli navštívit studenti na Vysoké škole ekonomické v Praze během veletrhu pracovních příležitostí. „Taková práce může být akčnější než klasická práce v kanceláři,“ říká jeden ze studentů Radek.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodajské služby nabírají nové zaměstnance.

Jako motivaci pro svůj zájem uvádí také větší vnímavost vůči bezpečnostní situaci v Evropě. „Není to úplně strach, ale víc si začínáme uvědomovat důležitost bezpečnosti a evropské integrity. Myslím, že to začíná zajímat více mladých lidí,“ řekl Radiožurnálu.

Všechny tři zpravodajské služby hledají desítky nových lidí. Úřad pro zahraniční styky a informace při ministerstvu vnitra má 32 volných pozic. Bezpečnostní a informační služba aktuálně na svých stránkách vyvěsila 37 inzerátů.

Obě civilní zpravodajské služby hledají především programátory, analytiky, právníka, ale i údržbáře, kuchaře, pracovníka ostrahy nebo zdravotní sestru.

Kontrarozvědky nabízí také možnost stáží. „Vybraní studenti dostávají možnosti pracovat na případech z opravdové praxe, setkávají se s našimi experty a dostávají možnost si v reálu vyzkoušet, jaké to je pracovat pro zpravodajskou službu,“ říká mluvčí BIS Ladislava Šticha.

Vysoké nároky na uchazeče 

Podle Ladislava Štichy přijímacím řízením projde jen malá skupina zájemců, protože nároky v tajných službách jsou vysoké.

„Vedle vzdělání a bezúhonnosti klademe především důraz na charakterové a morální vlastnosti uchazeče, typ vzdělání není tak podstatný jako odhodlání a chuť se podílet na větší bezpečnosti země,“ zdůrazňuje Šticha.

,Mám za to, že si to svojí prací už dávno zasloužil.‘ Pavel jmenuje šéfa BIS Koudelku generálem

Číst článek

Nové rozvědčíky, programátory a IT specialisty nabírá i Vojenské zpravodajství, které se soustředí na informace z vojenské oblasti pro obranyschopnost státu. Tam je ale často podmínkou vstup do armády, existují ale výjimky.

„Jsou specializace, kdy v drtivé většině jde o lidi z civilu, jako je třeba kybernetika nebo satelitní zpravodajství. Nedá se to ale úplně jednoznačně říct,“ uvádí ředitel vojenské rozvědky Jan Beroun.

I podle Berouna je výběrové řízení náročné a uchazeči musí třeba i na detektor lži. „Nemůžeme si dovolit riziko, že pravomoce svěříme někomu, kdo potom osobnostně selže, a my jsme to podle původního vyšetření mohli předpokládat,“ zdůraznil Beroun.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme